Ogrzewanie kominkowe

Rozważając budowę domu, wielu z nas zastanawia się, czy można dom ogrzać kominkiem. Wydaje się to być bardzo tanie źródło ciepła. Tanie, bo korzysta z taniego paliwa — biomasy. Ale nie zawsze ogrzewanie kominkowe jest rozsądnym wyborem.

Na samym początku należy zaznaczyć, że kominkiem można grzać na trzy sposoby.

Pierwszy sposób jest najprostszy, najzwyklejszy i najmniej efektywny. Gdy w pokoju jest kominek, ciepło z paleniska promieniuje do środka. W ten sposób w pokoju robi się cieplej. Niestety, większość ciepła ucieka w gorących spalinach (dymie) przez komin do atmosfery.


Drugi sposób, lepszy, to dystrybucja gorącego powietrza (DGP). Między kominkiem a zabudową przepływa powietrze. Nagrzewa się ono od żeberek umieszczonych w obudowie kominka. Następnie gorące powietrze przewodami i anemostatami wpływa do ogrzewanych pomieszczeń.

Trzeci, zapewne najlepszy, to kominki z płaszczem wodnym. One produkują gorącą wodę, która następnie oddaje ciepło w grzejnikach (kaloryferach). Oczywiście należy najpierw połączyć kominek z instalacją centralnego ogrzewania.

W pierwszym przypadku, kominek jest raczej dekoracją niż porządnym źródłem ciepła. W pokoju faktycznie zacznie być cieplej, później nagrzane ściany kominka i komina (jeśli jest murowany) będą powoli oddawać ciepło. Ale większość tego ciepła ucieknie w powietrze. Jednocześnie regulować ilość dostarczanego ciepła można wyłącznie zmieniając ilość paliwa płonącego w palenisku. No i zasięg takiego ogrzewania ograniczony jest do pomieszczeń przylegających do kominka.

Kominki z DGP pozwalają to ciepło rozprowadzić po całym domu. Nawet, jeśli jest on całkiem duży i rozległy, gdy pokoje umieszczone są daleko od kominka. Wtedy w przewodach DGP montuje się odpowiedni wentylator (tzw. turbinę kominkową), która przetłacza ciepłe powietrze do pokoi. Zastosowanie przepustnic pozwala na regulowanie ilości ciepła dochodzącego do poszczególnych pokoi. Zastosowanie regulacji ilości powietrza dochodzącego do kominka pozwala regulować ilość ciepła w nim produkowanego. Taka regulacja może być nawet automatyczna.

Kominki z płaszczem wodnym działają praktycznie tak samo jak kotły centralnego ogrzewania. Mają dokładnie te same ograniczenia co kotły na paliwo stałe, tzn. należy je montować w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym.

Dlaczego kominek nie jest dobrym źródłem ciepła dla każdego? Bo wymaga uwagi. Trzeba do niego dokładać paliwa. To jest uciążliwe, zwłaszcza gdy wstaje się rano i nie ma motywacji by wyjść spod nagrzanej kołdry i dorzucić do paleniska. Gdy mieszkańcy domu opuszczają go często na kilka dni, po powrocie będą mieć w nim zimno.

Z tego względu, często kominek jest tylko jednym ze źródeł ciepła w systemie grzewczym. Oprócz niego stosuje się źródła rezerwowe lub dodatkowe. Przykładem niech będzie kondensacyjny kocioł gazowy, opalany gazem ciekłym z butli. On może być regulowany i zapalany automatycznie, gdy nikogo nie ma w domu. Ten kocioł działa na drogie paliwo, więc włączany jest tylko w niektórych przypadkach, np. gdy domownicy wyjeżdżają na narty. Podczas typowego zimowego tygodnia podstawowym źródłem ciepła jest kominek. Takie dwa urządzenia można połączyć w jednej instalacji naprawdę bez większego kłopotu…

Dodaj komentarz