Podłączenie kominka do centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie kominkiem? Jest to możliwe, co powinieneś (powinnaś) wiedzieć, jeśli nie jest to Twoja pierwsza wizyta na tej stronie.

Kominek powinien być podłączony do instalacji centralnego ogrzewania tak samo, jak zwykły kocioł. O ile oczywiście mówimy o kominkach z płaszczem wodnym. Instalacja powinna być wyposażona w naczynie wzbiorcze. Niektóre kominki wyposażone są w dwa zestawy króćców do podłączania przewodów. Jeden służy do podłączenia do instalacji CO, drugi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Jeśli kominek posiada tylko jedną parę przyłączy, ciepłą wodę użytkową podgrzewa się przez wymiennik ciepła zamontowany na instalacji CO.

W przypadku, jeśli kominek ma być tylko dodatkowym źródłem ciepła w instalacji, łączy się go za pośrednictwem wymiennika. Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe. Z jednej strony daje możliwość korzystania z taniego źródła ciepła (drewno kominkowe), z drugiej daje wygodę korzystania z nowoczesnego kotła CO. O ile, rzecz jasna, podstawowym źródłem ciepła będzie porządny kocioł.

W tej drugiej sytuacji kominek używany jest tylko w specyficznych sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy są ku temu inne powody. Na przykład gdy gospodarz organizuje przyjęcie w pokoju i chce rozświetlić go ogniem z kominka. Po drugie, gdy pozwala na to temperatura na zewnątrz. Gdy kominek nie jest głównym źródłem ciepła, nie ma potrzeby kupować urządzenia o mocy wystarczającej do ogrzania domu przy największych mrozach. Skoro tak, można ogrzewać nim dom tylko przy mniejszych mrozach.

Należy pamiętać o odpowiednim ulokowaniu kominka w stosunku do pozostałych elementów instalacji centralnego ogrzewania. Konieczne jest doprowadzenie do przewodów łączących kominek z wymiennikiem wody a także przewód pozwalający na spuszczenie jej do kanalizacji w razie potrzeby. Sam „mały obieg” musi być wyposażony w naczynie wzbiorcze. Oprócz niego należy zamontować również pompę, w tym przypadku cyrkulacja naturalna zdecydowanie nie wystarczy. Dla uproszczenia, wymiennik montuje się najczęściej w kotłowni, w pobliżu kotła. Dwie pompy (jedna na obiegu kominka, druga na pętli z grzejnikami) pozwalają skutecznie regulować automatycznym sterownikiem temperaturę wody w instalacji.

Jest jeszcze jedna możliwość na podłączenie kominka do instalacji CO. Jest to tzw. zbiornik akumulacyjny. Zbiornik ten służy za bufor do magazynowania ciepła. Pochodzi ono z kominka i (lub) kotła centralnego ogrzewania. Odbierane jest przez grzejniki. Ponieważ mieści się w nim spora ilość gorącej wody, umożliwia ogrzewanie pomieszczeń nawet po wyłączeniu kotła czy kominka. Ten sposób podłączenia wydaje się szczególnie wart uwagi. Jeśli użytkownik domu nastawia się na ogrzewanie przede wszystkim kominkiem, powinien zdecydować się na zbiornik akumulacyjny. Trudno wyobrazić sobie, by w kominku paliło się przez całą noc, zatem konieczne jest magazynowanie wyprodukowanego ciepła.

Dodaj komentarz