Kotły kondensacyjne gazowe i olejowe

Naprawdę nowoczesnym źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania są tzw. kotły kondensacyjne. Dziś artykuł na ten właśnie temat.

Czym jest kocioł kondensacyjny i skąd taka nazwa? To w zasadzie zwykły kocioł. Różni się tylko jednym szczegółem. Wykorzystaniem ciepła spalin. Jak wiadomo, składnikiem spalin jest również para wodna. Powstaje ona w procesie spalania wodoru zawartego w paliwie. W paliwach węglowodorowych (olej opałowy, gaz ziemny, gaz płynny) jest go całkiem sporo. Więc i sporo pary wodnej w spalinach.

Klasyczny kocioł daje spaliny o temperaturze powyżej 100°C. To pozostałość z dawnych czasów, gdy obawiano się skraplania pary wodnej w kominie. Obawiano się bowiem, że przewody kominowe będą korodować.

Kotły kondensacyjne potrafią skroplić parę wodną ze spalin. Jej skroplenie daje ciepło. Widać to gdy ogrzewa się pokrywka nad garnkiem z wrzącą wodą, kiedy skrapla się na niej para. Tego ciepła można odzyskać naprawdę dużo! Na tyle dużo, że sprawność takiego kotła (czyli stosunek energii wyprowadzonej w gorącej wodzie do energii wprowadzonej w paliwie) wynosi ponad 100%!

Dlaczego? To historia z dawnych czasów, gdy powstawały pojęcia wartości opałowej i ciepła spalania. Wartość opałowa to ilość energii niesiona w paliwie przy założeniu, że para wodna ze spalin nie zostanie skroplona. Ciepło spalania to ilość energii w paliwie przy założeniu, że para zostanie skroplona. Ciepło spalania jest więc większe niż wartość opałowa. Ponieważ do określenia sprawności używa się wartości opałowej, może ona wynieść ponad 100%. O ile rzecz jasna skroplimy parę wodną.

Można więc powiedzieć, że ponadstuprocentowa sprawność to sztuczka marketingowa. Ale to jest też szczera prawa. Jeśli zwykły kocioł ma sprawność 90% a kondensacyjny 105%, to kondensacyjny zużywa o 1/6 paliwa mniej niż zwykły.

Kocioł kondensacyjny najlepiej współpracuje z centralnym ogrzewaniem podłogowym. Dlaczego? Aby dobrze schłodzić spaliny potrzebny jest czynnik grzewczy o niskiej temperaturze. A taki właśnie czynnik potrzebny jest w ogrzewaniu podłogowym.

Kotły kondensacyjne mają też jedną wadę. Konieczność zagospodarowania skroplin.

Komentarze
Dodaj komentarz