Ogrzewanie dla… domku holenderskiego

Dziś czwarty z kolei wpis z cyklu „ogrzewanie dla…”, tym razem opowiem Wam o możliwościach ogrzewania tzw. domków holenderskich. Rozważałem kiedyś kupienie domku holenderskiego. Wtedy więc musiałem zaznajomić się z tematem jego ogrzewania, choć z pomysłu ostatecznie zrezygnowaliśmy.

W Polsce domki holenderskie stają się coraz bardziej popularne. Taki domek to coś pośredniego między przyczepą kempingową a domkiem letniskowym. Jest trochę ocieplony, niektórzy sprzedawcy twierdzą wręcz, że sprzedają domki całoroczne. Może i można w nich mieszkać komfortowo przez cały rok, ale na pewno nie będzie to tanie. Okna dwuszybowe to trochę mało, by domek był energooszczędny…

Większość domków letniskowych w standardzie wyposażona jest w ogrzewanie gazowe, a dokładniej w coś, co określane jest mianem gazowego kominka. Moim zdaniem to marketingowy bełkot, bo w żadnym stopniu nie przypomina to kominka. Raczej tanie gazowe piece, które stosuje się do dogrzewania hal magazynowych czy innych budynków technicznych.

Ogrzewanie gazowe nie jest drogie, więc dlaczego ogrzewanie domku holenderskiego miałoby być drogie? Odpowiem od razu — nie tylko dlatego, że domek będzie miał duże straty ciepła. Również dlatego, że niestety ta instalacja gazowa nie jest dostosowana do gazu zimnego. Paliwem dla kuchenki, kominka gazowego i termy jest bowiem gaz ciekły!

Gaz ciekły, znany też jako gaz płynny (które to określenie nie jest poprawne, jako że według fizycznej definicji, płyny to zarówno ciecze, jak i gazy) albo LPG, jest jednym z najdroższych nośników energii. Droższy od niego jest chyba tylko prąd.

Ze względu na konstrukcję takiego domku, nie wyobrażam sobie zainstalowania tam klasycznego źródła ciepła w rodzaju kotła gazowego. Widziałem wprawdzie używane domki holenderskie, które miały zainstalowane grzejniki, ale ja bym się chyba nie odważył. Zwłaszcza, że nie ma możliwości łatwego zainstalowania w takim domku porządnego komina. Niektóre źródła ciepła, w rodzaju kondensacyjnych kotłów gazowych, komina nie potrzebują (wystarczy im rura wyprowadzona przez ścianę), więc to jeszcze jestem sobie w stanie wyobrazić.

Cóż więc nam pozostaje? Ano wszelkiego rodzaju ogrzewanie elektryczne. Począwszy od elektrycznych pieców kondensacyjnych, a skończywszy na klimatyzatorze z funkcją grzania.

Foto: CanadaGood, na licencji Creative Commons.

http://efektywne-ogrzewanie.pl/category/kominki/
Komentarze
  • I am the photographer of the home shown in the photo.
    „Manufactured Homes” or „Mobile Homes” are common in Canada. Even in places where the winter temps get to minus 40 degrees. My place had an excellent forced-air Coleman-brand natural-gas furnace.
    It is very important to seal the area underneath with insulated skirting walls. Also, if there is any danger of frozen water pipes then you should add electric-heated tape to the pipes.

  • mgr inż. Krzysztof Lis pisze:

    @CanadaGood: I thought of buying such Mobile Home and adding extra insulation, at least 15 cm (6 in) of styrofoam or mineral wool, but I still am afraid that heating such home would be expensive. Thanks for your comment, because I didn’t talk to anyone who actually spent some time living in such home.

    I also wanted to ask you if you meant -40 degrees F or -40 degrees C, but as I checked -40C is equal to -40F. 😉

  • Waldek pisze:

    Witam. Ja zainstalowalem w swoim domku o powierzchni 38mk ogrzewanie wodne podłogowe i grzejniki zasilane z pieca węglowego 7 kw.Wstawiłem lekkie podwójne plexi w okna.Przy minus 20 stopni na zewnątrz mam temperaturę w domku plus 24 stopnie.Spalanie miału ok.20 szufelek miału na 5 do 6-ciu godzin.Piec stoi w budynku gospodarczym obok domku.Jest ciepło i niedrogo.Wielkim plusem jest ciepła podłoga.Brak jakichkolwiek oznak wilgoci.
    Pozdrawiam

  • anula pisze:

    Czy w tym domku mieszkacie cały rok.
    Planujemy kupić domek holenderski i nie wiemy jak rozwiązać sytuację ogrzewania. No i te przepisy na te domki są niejasne?????
    Może jakaś podpowiedź??

  • as pisze:

    a jak wygląda kwestia podłogi ? z czego ona jest ? myślę nad kafelkami ,ale co w razie konieczności przewiezienia takiego domku ? czy te kafelki nie popękają ?

  • Marek pisze:

    A co powiecie na ocieplenie domku pianką pur?

  • Maciej pisze:

    Nie zgodzę się takie domki ogrzewają tańszym gazem mieszanki gazu ziemnego w butlach wystarczy odpowiedni reduktor,ewentualnie ustawienie ciśnienia przez gazownika, nawet lodówki niektóre działają na gaz, co do ocieplania to tylko od zewnątrz 15cm wełny na podbitce lub styropianu da efekt,należy pamiętać o niezakrywaniu otworów wentylacyjno wywiewnych,a co do prawa do 25m kwadratowych można postawić taki obiekt jako gospodarczy jedynie zgłaszając pisemnie fakt w urzędzie z naniesieniem na planie działki a jeśli stoi na kołach lub jest zarejestrowany jak przyczepa kemingowa można wogóle jej nie zgłosić chyba że mamy wrednego sąsiada konfidenta 🙂 Jest wiele przyczep w rozmiarach 21m kw,3 na 7metra trochę małe ale mieszkać da radę,domki holenderskie mają tą zaletę nad przyczepami że sufit ma po 2,10metra a nawet po 2,30 podczas gdy większość przyczepek ma niecałe 2metry,kominków nie polecam do ogrzewania węglem ze względu na kwestię ciągu (za krótki komin) i nośn

Dodaj komentarz