Piece wolnostojące

Piec wolnostojący może być ciekawym pomysłem na ogrzewanie domu. Jeśli chodzi o koszt inwestycji jest stosunkowo tani. Takie urządzenie kosztuje znacznie mniej niż kominek. Do tego jego instalacja nie jest aż tak kłopotliwa jak zabudowanie wkładu kominkowego!

Niestety, jak wszystko, co ma swoje zalety, tak i piec wolnostojący nie jest wolny od wad!

Podstawową wadą pieca wolnostojącego (tzw. kozy) jest jego stosunkowo kiepska sprawność. Niestety, on bardzo dużo ciepła marnuje! On oddaje ciepło do pomieszczenia tylko przez nagrzane ścianki. Nie posiada żadnego wymiennika ciepła, np. płaszcza wodnego, jak nowoczesne kominki. Rzadko też jest wyposażony we wkład akumulujący ciepło, np. kilka cegieł szamotowych. Traci więc temperaturę szybko po wygaszeniu i wymaga stałego palenia, jeśli chcemy utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Skoro tak, większość ciepła produkowanego w wolnostojącym piecu grzewczym po prostu ucieka do komina w formie gorących spalin.

Kiedy więc warto taki piec kupić?

  • Gdy mamy bardzo ograniczony budżet. Jak już wspomniałem, taki piec grzewczy jest znacznie tańszy od kominka.
  • Gdy nie mamy możliwości zabudowania kominka. Piec wolnostojący wymaga tylko podłączenia do komina. Jeśli jest dostatecznie lekki, nie wymaga wzmacniania fundamentu.
  • Gdy zależy nam na czasie montażu.
  • Gdy ogrzewane pomieszczenie nie będzie często używane.

Jeśli dobrze poszukać, można znaleźć taki wolnostojący piec nawet w wersji umożliwiającej rozprowadzenie gorącego powietrza!

A co jest największą zaletą takiego pieca? Prawie zawsze można w nim spalać drewno!

Komentarze
Dodaj komentarz