Kiedy warto kupić pompę ciepła?
Poprzednio zastanawialiśmy się, kiedy warto przykręcić grzejniki. Dziś zastanowimy się, kiedy warto kupić pompę ciepła aby wykorzystywać ją do ogrzewania budynku.
Jak wspominałem w filmie o ogrzewaniu w budynku pasywnym i autonomicznym, pompa ciepła wcale nie pasuje do domów o niskim zużyciu energii. Dotyczy to zarówno domów małych, jak i domów dobrze docieplonych. Z czego to wynika?
Koszty eksploatacji systemu grzewczego składają się z dwóch, a tak naprawdę z trzech czynników:
- kosztu inwestycyjnego — czyli kosztu zakupu urządzenia grzewczego, przygotowania do niego infrastruktury (przyłącze gazowe lub zbiornik na posesji, przewody kominowe, osobne pomieszczenie kotłowni, niezbędne elementy armatury) oraz kosztu wykonania instalacji ogrzewczej (podłogówka, grzejniki, etc.),
- kosztu eksploatacyjnego — czyli kosztu zakupu nośnika energii, czyli energii elektrycznej dla grzejników elektrycznych lub pompy ciepła, albo paliwa dla kotła (uwzględniając nie tylko jednostkową cenę paliwa z taryfy, ale również wszelkie opłaty stałe i abonamenty, np. dzierżawę zbiornika na gaz ciekły),
- kosztu serwisowania — często pomijanego, nierzadko słusznie, bo najtrudniejszego do oszacowania.
Pompa ciepła jest stosunkowo drogim urządzeniem, bo sama jednostka centralna kosztuje sporo, a wykonać trzeba do niej jeszcze gruntowy wymiennik ciepła. Pomijam tu chwilowo pompy ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze oraz woda-woda, czerpiące wprost wodę gruntową, które nie wymagają tradycyjnego wymiennika ciepła w gruncie. Za to daje bardzo tanie ciepło, kosztujące ok 0,11-0,15 PLN/kWh.
Co z tego wynika? W dużym skrócie wystarczy powiedzieć, że pompa ciepła ma największy sens przy budynkach o dość dużym zapotrzebowaniu na ciepło.
Z całą pewnością będą to więc budynki kiepsko ocieplone. Przez kiepsko ocieplone rozumiem budynki spełniające tylko minimalne warunki techniczne, albo budynki tych warunków niespełniające. Z całą pewnością budynki spełniające jedynie ustawowe minimum nie mają prawa być nazwane budynkami energooszczędnymi!
Drugą grupą budynków dobrze pasujących do pompy ciepła będą budynki dobrze ocieplone, ale duże. W takim przypadku jednostkowe zużycie ciepła, w przeliczeniu na powierzchnię mieszkania, będzie nieduże, ale całe zużycie w budynku — już będzie znaczące. W takim przypadku pompa ciepła sprawi się całkiem nieźle.
Trzecim rodzajem budynków, które dobrze pasują do pomp ciepła, są budynki zabytkowe, których nie bardzo można zmodernizować i docieplić. W przypadku zwykłego niezbyt dobrze ocieplonego domu, rozważając zakup pompy ciepła warto uwzględnić też wariant lepszego docieplenia domu i użycia innego źródła ciepła, ogrzewającego dom drożej (np. elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego).
a co to znaczy duży dom? kiedy jest duży? 100 czy 1000 m2
Myślę, że domy powyżej 150 m2 można określić mianem dużych. Ale proszę nie traktować tej wielkości jako progu określającego bezwzględnie, czy pompa ciepła się opłaca, czy nie.
Co Pan sądzi na temat powietrznych pomp ciepła?
Mają swoje miejsce na rynku i w niektórych przypadkach są najlepszym wyborem. Więcej — w osobnym wpisie, który przed chwilą opublikowałem.