Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym?

Ogrzewanie na gaz ziemny jest z całą pewnością najwygodniejszym z tanich sposobów na dostarczenie ciepła do domu. Z drugiej strony, gaz ziemny jest najtańszym z nośników energii wygodnych w użyciu. I tak naprawdę stanowi rozsądny kompromis między ceną energii a wygodą jej użytkowania. Przewyższa go tylko jeden nośnik energii — ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Mimo to, ceny gazu ziemnego nie mają zwyczaju spadać i dlatego zwłaszcza ogrzewanie starych, nieocieplonych budynków gazem ziemnym zaczyna być zbyt drogie. W tym wpisie przedstawię kilka sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu gazowym. Pełną listę ponad 70 sposobów zmniejszania kosztów ogrzewania znajdziesz w innym artykule, choć nie wszystkie nadają się one do zastosowania w przypadku ogrzewania gazowego.

Jeszcze gorsza sytuacja, jeśli chodzi o koszty, jest w przypadku ogrzewania gazowego na gaz z butli, czyli propan (butle nadziemne) lub propan-butan (butle podziemne). Ten gaz jest znacznie droższy od gazu ziemnego i może się okazać, że wychodzi drożej nawet niż energia elektryczna. Zwłaszcza w przypadku, gdy użytkownik związany jest z dostawcą gazu długoterminową umową i nie może kupić gazu od innego dostawcy.

Honeywell Wireless Programmable Room Thermostat

Bezprzewodowy programowalny termostat pokojowy firmy Honeywell. Jedno z urządzeń, które ułatwiają obniżanie zużycia gazu.

1. Oszczędzanie ciepła

Z całą pewnością najprościej jest zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu poprzez zmniejszenie zużycie ciepła w budynku.

Jeśli chodzi o efektywność, najlepsze są metody wymagające najwięcej pieniędzy. Czyli po prostu docieplenie budynku, zwane inaczej termomodernizacją. Dołożenie styropianu na  ściany, wymiana okien, zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła). Trzeba o tym niestety pomyśleć latem…

Najprościej jest jednak zastosować metody wymagające mniejszych inwestycji, choć dające gorsze rezultaty. Przykładowo:

  • obniżenie temperatury w domu / mieszkaniu w czasie, gdy domownicy są w pracy i szkole,
  • obniżenie temperatury na noc, gdy wszyscy śpią,
  • obniżenie temperatury na stałe, o 1-2°C, co często jest niemal niezauważalne dla komfortu cieplnego,
  • odsłonięcie grzejników, które często są zasłonięte przez meble i zasłony,
  • zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z folii aluminiowej i pianki izolacyjnej,
  • doraźne usunięcie przecieków zimnego powietrza przez okna i drzwi poprzez tymczasowe uszczelnienie (przy czym należy uważać, by nie zatrzymać działania wentylacji grawitacyjnej).

2. Poprawa sprawności zamiany gazu na ciepło

Z całą pewnością wymiana starego i zużytego kotła gazowego na nowoczesny, zwłaszcza gazowy kocioł kondensacyjny, pozwoli na zmniejszenie zużycia gazu ziemnego.

Ten efekt wynika nie tylko z poprawy sprawności spalania gazu ziemnego. W kotłach kondensacyjnych jest ona szczególnie widoczna, bowiem one pozwalają na odzysk ciepła ze skraplania pary wodnej w spalinach i na osiąganie sprawności przekraczającej 100%. Niestety, kotły kondensacyjne są zauważalnie droższe, od kotłów tradycyjnych, najlepiej też współpracują z dużymi grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym, co wiąże się nierzadko z przebudową całej instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Drugim powodem oszczędności na spalaniu gazu jest wprowadzenie zapłonu elektrycznego i wyeliminowanie małego palniczka, który cały czas podtrzymuje płomień zużywając gaz.

3. Poprawa efektywności wykorzystania ciepła

Kondensacyjne kotły gazowe działają najlepiej, gdy współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym, przede wszystkim z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z faktu, że niska temperatura czynnika grzewczego pozwala na odzyskanie największych ilości ciepła ze schłodzenia spalin i kondensacji pary wodnej w kotle.

Ale również w przypadku innych źródeł ciepła, ogrzewanie podłogowe pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Wynika to z faktu, że ono zapewnia komfort cieplny już przy temperaturach powietrza niższych, niż ogrzewanie grzejnikowe czy nadmuchowe.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe - wykonanie takiej instalacji z wykorzystaniem gotowych elementów ułatwiających układanie rurek nie jest ani trudne, ani kłopotliwe.

Ogrzewanie podłogowe bywa drogie inwestycyjnie, głównie dlatego, że jest to jeszcze w Polsce rzecz dość nowa. W związku z tym instalatorzy starają się na tym dodatkowo zarobić, podczas gdy wykonanie instalacji nie jest ani kłopotliwe, ani trudne.

W przypadku domu, który zostaje docieplony, często nie ma potrzeby instalowania ogrzewania podłogowego aby osiągnąć dalsze oszczędności. Po dociepleniu bowiem zainstalowane w pokojach grzejniki okazują się być zbyt duże dla utrzymania niezbędnej temperatury w pokojach. Wtedy zawory termostatyczne ograniczają przepływ czynnika przez grzejniki, przez co są one po prostu letnie lub lekko ciepłe. A to już wystarczy, by kocioł kondensacyjny osiągał lepszą sprawność.

Komentarze
  • Lida pisze:

    Właśnie dla mnie to ważne, że kiedy nie ma nas w domu to po co mocno grzać. Dopiero jak przychodzimy to podnosimy na wyższą temperaturę

  • kalinka pisze:

    Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na gazie będzie wybór dobrej oferty i uczciwego sprzedawcy. Ja sam, ze swojego doświadczenia, mogę polecić firmę [wymoderowano spam — przyp. admina]. Ich oferta jest bardzo konkurencyjna. Współpracuje z nimi od kilku miesięcy i już jestem zadowolony. Rachunki za prąd i gaz są rzeczywiście niższe, a co za tym idzie mój domowy budżet oszczędza miesięcznie trochę grosza. To jest pierwszy podstawowy pozytywny aspekt tej zmiany. Co więcej sam proces zmiany sprzedawcy był szybki i prosty, a ich obsługa klienta służy wszelką radą i pomocą. Tak więc jeśli aktualnie jesteście w trakcie poszukiwania dobrego dostawcy to warto zapoznać się z firmą [wymoderowano spam — przyp. admina].

  • Aleks pisze:

    Bardzo fajny wpis, tylko brakuje jeszcze moim zdaniem dwóch pozycji:
    wietrzyć mieszkanie/dom, intensywnie, ale krótko oraz po drugie na piecu wyłączyć opcje dodatkowe (jak np. ciągłe utrzymywanie temperatury CWU)

Dodaj komentarz