Gazowe: propan kontra LPG
Czy wiesz, że ogrzewanie gazowe z przydomowej butli w ogródku może być tańsze? Może być też droższe. Może występować w dwóch wariantach.
Pierwszy wariant, wydaje się podstawowy. to wariant z butlą na powierzchni. Jest ona narażona na wszelkie ekstremalne temperatury. Drugi wariant, to zakopanie butli pod ziemię, gdzie jest jej już ciepło przez cały rok.
Co z tego wynika? LPG, czyli typowy gaz płynny w zasadzie to się powinno mówić gaz ciekły, ale czepiać się nie będę szczegółów, to mieszanina propanu i butanu. Dlatego mówi się też o nim propan-butan. To to samo paliwo, co autogaz. Temperatura wrzenia propanu i butanu jest różna. W ciśnieniu atmosferycznym propan wrze w temperaturze -42,1°C. Butan w -0,5°C. Skoro tak, zbiornik naziemny tankuje się propanem. Bo właśnie w zbiorniku następuje odparowanie tego paliwa. Do kotła dociera on już jako gaz. Nieco inaczej wygląda sprawa w samochodowych instalacjach LPG, tam odparowanie następuje wskutek ogrzania przez ciecz chłodzącą.
Jak wspomniałem wyżej, zbiorniki nadziemne tankuje się propanem. Podziemne można tankować mieszaniną propanu i butanu. Ta mieszanka ma wyższą wartość opałową. Jest też tańsza. Wydawałoby się więc, że zbiornik podziemny powinien być instalowany w każdym przypadku. Zwłaszcza, że wymagania odnośnie położenia zbiornika (odległość od granic działki) są łagodniejsze. Dlaczego jest więc inaczej?
Zbiornik na gaz płynny na gaz ciekły! to zbiornik ciśnieniowy. Skoro tak, podlega ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego. Co dwa lata zbiornik musi być poddany inspekcji UDT a co dziesięć lat, poddany rewizji wewnętrznej. W przypadku zbiornika podziemnego, jest to kłopotliwe, bo wiąże się z rozkopaniem ogródka…
Człowieku, co ty wypisujesz. Jakie kopanie ogródka?
Cytując za http://gaspol.pl/zasady-uzytkowania-instalacji-zbiornikowej-181/ :
Chciałbym zobaczyć, jak wykonuje się te wszystkie rewizje i przeglądy bez odkopywania podziemnego zbiornika.