Gazowe piece kondensacyjne

Pisałem już kiedyś (w artykule Piece centralnego ogrzewania) o różnicy między piecami a kotłami. O kotłach kondensacyjnych też pisałem. Dziś napiszę o piecach kondensacyjnych. Całkiem świadomie…

Piece kondensacyjne są najbardziej sprawnymi piecami grzewczymi dostępnymi na rynku. Jest tu analogia do kotłów kondensacyjnych. Różnica między piecem zwykłym a kondensacyjnym polega na skropleniu pary wodnej ze spalin. Dzięki temu, otrzymujemy na wyjściu więcej energii. Skoro tak, sprawność takiego pieca jest wyższa. Może nawet przekraczać 100%.

Gazowe piece kondensacyjną mają średnioroczną sprawność rzędu 90-97%. Zwykłe piece energooszczędne mają tę sprawność rzędu 78-84%, stare jednostki nawet 60%. W związku z tym nowoczesny taki piec zużywa o 1/3 gazu ziemnego mniej niż stara jednostka i o 1/10 mniej niż zwykłe (nie kondensacyjne) urządzenia. Te duże oszczędności powodują, że wyższy koszt pieca kondensacyjnego zwraca się dość szybko.

Kolejne oszczędności powoduje zainstalowanie programowalnego regulatora pieca. Przy pomocy tego urządzenia możliwe jest ustawienie innej temperatury na noc i na czas nieobecności domowników. Każde obniżenie temperatury w pokoju o 1°C powoduje zmniejszenie strat ciepła o kilka procent, zatem jest o co walczyć.

Oszczędność gazu to nie tylko oszczędność pieniędzy. Dla osób, którym ocieplenie klimatu jest bliskie, to również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych!

Dodaj komentarz