Pellet (pelet) – ekologiczne biopaliwo

Trochę przewrotnie napisałem ten tytuł, bo wydawałoby się, że każde biopaliwo jest ekologiczne, prawda? Tymczasem jest nieco inaczej, ale to temat na zupełnie inny artykuł…

Dziś tematem artykuł będzie pellet. Albo pelet. W polskim internecie widuje się obydwie wersje, ja bym się raczej przychylał do wersji z podwójnym l, czyli pellet, bo to słowo pochodzenia anglojęzycznego.

Pellet drzewnyPellet to paliwo produkowane z drewna. A w zasadzie z pyłu drzewnego i trocin, pochodzących z tartaków. Takie trociny się podsusza a następnie poddaje pelletyzacji w prasie. Wysokie ciśnienie i naturalne żywice drzewne powodują, że luźne trociny spajają się w granulki o średnicy kilku milimetrów. Do produkcji pelletu wykorzystuje się energię elektryczną do napędu prasy. Ciepło potrzebne do dosuszenia trocin i wiórów pochodzi ze spalenia pelletów lub trocin. Jest to istotne, bo zmniejsza zapotrzebowanie na energię pochodzącą ze spalania paliw kopalnych.

Pellet jest znacznie wygodniejszy w transporcie niż inne formy biomasy. Można go wygodnie przewozić ciężarówkami. Można go ładować przy użyciu transportu pneumatycznego, bo jest sypki i drobny.

Pellet jest doskonałym paliwem dla kotłów z podajnikami. Znacznie lepszy niż inne rodzaje drewna, na przykład polana. Polan w końcu podajnik nie będzie w stanie wrzucić do pieca (chyba że to podajnik ręczny 😉 ). Za to podajnik ślimakowy doskonale sobie z pelletami radzi. W zasadzie tylko zrębki mogą konkurować z pelletem.

Pellet zawsze będzie droższy niż zwykłe drewno. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by pellet produkować z drewna zwykłego, a nie z odpadów tartacznych. Skoro tak, jego podaż jest ograniczona. Nie opłaca się bowiem najpierw mielić drewna na wióry a potem kompaktować w pellety. Zamiast tego drewno dzieli się na zrębki, które już są dość wygodne w użyciu.

Ponieważ wymiary granulki pelletu są niewielkie, nie można go produkować z grubszych frakcji surowców. Przykładowo, kompresowanie i kompaktowanie na przykład słomy jest jak najbardziej możliwe, ale produktem tego będzie brykiet, o średnicy rzędu kilku centymetrów.

Komentarze
 • ANKOT pisze:

  Od siebie dodam tylko to iż pellet nie jest taki ekologiczny jak na to wyglada. Problem polega na tym ,że do jego wyprodukowania niezbędne jest włożenie energii o równowartości do 30% wartosci opałowej produktu… i w znakomitej wiekszosci jest to energia elektryczna (znaczne zapotrzebowanie na moc pras peletyzujacych).
  Aktualne ceny pelletu w porównaniu do jego WO również nie są zachencające. Dołujące są koszty kotłów – niezadko zawierają się w granicach 30.000 zł za jednostkę 25kW.

 • Kacper45 pisze:

  Ankot, jeżeli znajdzie się sprawdzonego dystrybutora, który posiada konkurencyjne ceny to okaże się, że pellet wcale nie jest takim drogim źródłem ogrzewania domu. Wiem coś na ten temat ponieważ sam mam piec na pellety od 3 lat i zaopatruję się co sezon.

 • zektoco pisze:

  a jaki piec Kacper45?

 • mazi88 pisze:

  te kwoty lekko przerażają ale myślę że jeśli się dobrze poszuka to znajdzie się tańsze. Tylko tańsze nie zawsze znaczy dobre.

 • […] Pellet, albo pelet, to paliwo powstałe poprzez sprasowanie trocin w specjalnej maszynie. Poddawane działaniu wysokiego ciśnienia, łączą się w granulki grubością podobne do ołówka. Paliwo to stosowane jest przede wszystkim w kotłach z podajnikami, bo łatwo można je podać do komory spalania. W dodatku świetnie się spala ze względu na drobną, ale dość znormalizowaną granulację, a także bardzo niską wilgotność (trociny przed prasowaniem są suszone). […]

 • […] wyglądzie płomieni przez szybkę. Jeśli chcesz mieć dom ogrzewany drewnem, kup kocioł na pellet albo kocioł zgazowujący drewno i podłącz go do bufora […]

Dodaj komentarz