Ogrzewanie pompą ciepła
Pompa ciepła też może być źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania! I warto się tym urządzeniom przyjrzeć, bo pozwalają na duże oszczędności!
Czym jest pompa ciepła? Tym, na co wskazuje nazwa. Jest urządzeniem, które przepompowuje ciepło. Nie dosłownie, bo ciepło nie jest przecież substancją taką jak woda. Pompa odbiera ciepło ze źródła o niskiej temperaturze (np. grunt) i oddaje je w wyższej temperaturze (np. w wodzie dla kaloryferów). Pompą ciepła jest też każda chłodziarka, choć celem jej pracy jest chłodzenie. Celem pracy pompy ciepła jest ogrzewanie.
Pompa ciepła z zasady zasilana jest energią elektryczną. Ten nośnik energii jest bardzo drogi, ale zużywa się go mało. Z jednej jednostki energii elektrycznej produkuje kilka jednostek ciepła. I to jest największa zaleta pomp ciepła. W użytkowaniu są bardzo tanie.
Im cieplejszy nośnik ciepła produkuje pompa, tym więcej zużywa energii. Dlatego najlepiej jest by dawała ona czynnik grzewczy o niskiej temperaturze. Od różnicy temperatur między czynnikiem grzewczym a powietrzem w pokoju zależy ilość wymienionego ciepła. Im mniejsza różnica, tym większą powierzchnię musi mieć wymiennik. W grę wchodzi więc montaż olbrzymiego kaloryfera. Olbrzymiego, bo kilka razy większego niż przy normalnej temperaturze czynnika. Albo ogrzewanie podłogowe. I dlatego właśnie pompy ciepła powinny być podłączane do ogrzewania podłogowego. To pozwala na naprawdę duże oszczędności. Po pierwsze na produkcji ciepła w pompie, po drugie na jego zużyciu. Zużycie jest mniejsze, bo w pokoju może być chłodniej, co obniża straty ciepła.
Jest kilka rodzajów pomp ciepła
Po pierwsze są najprostsze pompy ciepła powietrze-powietrze. Odbierają one ciepło od powietrza na zewnątrz, produkują ciepłe powietrze do ogrzewania. W gruncie rzeczy takie urządzenie jest niewiele bardziej skomplikowane od zwykłego klimatyzatora. O ile powietrze nie jest rozprowadzane po całym budynku nie można mówić tu o centralnym ogrzewaniu.
Po drugie są pompy ciepła powietrze-woda. Od poprzednich różnią się tym, że produkują ciepłą wodę do ogrzewania. Woda ta później krąży w obiegu centralnego ogrzewania albo podgrzewa wodę użytkową. W takim przypadku mamy do czynienia z centralnym ogrzewaniem pompą ciepła.
Po trzecie są pompy woda-woda. One są najdroższe w instalacji. W przypadku takiej pompy trzeba skądś pobrać wodę, z której później będzie odbierane ciepło. Albo pobiera się ją ze studni albo instaluje się w gruncie wymiennik. Wymiennik ten to nic innego jak odpowiednio długa rura. Przepuszcza się przez nią glikol, który odbiera ciepło od otaczającego go gruntu. W instalacjach centralnego ogrzewania montuje się najczęściej właśnie takie pompy. Mają one jedną wielką zaletę: dość wysoką temperaturę źródła ciepła. Powietrze zimą może mieć nawet -30°C a grunt na głębokości półtora metra praktycznie nie zamarza. Wyższa temperatura źródła oznacza mniejsze zużycie energii.
Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie pomp ciepła. Do ich pracy wystarczy źródło energii elektrycznej. Nie trzeba do domu doprowadzać gazociągu, dowozić oleju opałowego czy węgla. W uproszczeniu wystarczy prąd z gniazdka. Na miejscu nie ma żadnego spalania, więc jest to niezwykle czyste źródło energii. Pomijając oczywiście zanieczyszczenia produkowane w elektrowni czy elektrociepłowni.
[…] drugiej kolejności ustawiłbym tzw. pompy ciepła. Są to urządzenia, które pobierają ciepło z ziemi i oddają je do kaloryfera. Ich działanie […]
Oprócz pomp ciepła typu woda-woda, są jeszcze pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie. Dolnym źródłem pompy jest kolektor zakopany w ziemi, w którym krąży freon. Dzięki wyeliminowaniu obiegu pośredniego, uzyskuje się większą sprawność instalacji w porównaniu do systemu woda-woda.
A czy mozecie napisac jaki miesiac jest najlepszy aby zaczac rozgladac sie i poczyniac pierwsze kroki majace na celu podłaczenie pompy ciepła ?
Trzeba nam tez wiedziec ze zimą popma ogrzewa ,ale latem dziala jak istna klimatyzacja.Ja mam pompe Nateo.U nas wyglada to tak,ze pobiera ciepło z powietrza i przenosi je do wody, czyli ją ogrzewa) działa trochę jak klimatyzacja. Pobiera powietrze, schładza je i wydmuchuje zimne.