Obliczamy koszty ogrzewania

W dzisiejszym artykule krótki wykład na temat tego, jak obliczyć koszty ogrzewania. Nie mam tu na myśli kosztów ogrzewania, jakie ponosisz w tej chwili, raczej koszty ogrzewania po wymianie źródła ciepła. Czyli będziesz mógł (mogła) zorientować się, ile będzie Cię kosztować używanie zmodernizowanego systemu grzewczego.

Obliczanie zapotrzebowania na ciepło

To rzecz najważniejsza. Od tego musimy zacząć.

Aby oszacować zapotrzebowanie na ciepło, bierzemy do ręki faktury za dostawy paliwa do domu. W opisywanym przykładzie dom o powierzchni 140 m2 ogrzewany jest przez dwufunkcyjny kocioł gazowy. Paliwem jest gaz ziemny, wykorzystywany również w kuchni. Oznacza to, że nie cały gaz zużywany jest na ogrzewanie, oprócz tego zużywa się go do produkcji ciepłej wody i gotowania. Patrzymy więc w pierwszej kolejności na zużycie gazu w sezonie letnim. Widząc na rachunkach, że wynosi ono około 100 m3/miesiąc, szacujemy na tym poziomie zużycie gazu na przygotowanie ciepłej wody i gotowanie przez cały rok. W końcu ilość ciepłej wody i ciepłych posiłków zmienia się w ciągu roku nieznacznie.

Mając taką informację możemy ocenić ilość zużywanego gazu na cele grzewcze na przykład na 2 000 m3/rok.

Wiedząc, że do naszego domu dostarczany jest gaz ziemny wysokometanowy (GZ-50) o wartości opałowej ok. 35 MJ/m3, obliczymy ilość zużywanej energii. Mnożymy po prostu wartość opałową gazu przez zużycie, otrzymamy 70 GJ w ciągu roku. Przeliczając to na kilowatogodziny (1 kWh = 3,6 MJ) otrzymamy zużycie 19 444 kWh rocznie. Teraz obliczamy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną E, wyrażany w kWh na metr kwadratowy powierzchni rocznie. W naszym przykładzie E = 19 444 [kWh/rok] / 140 [m2] = 138,9 kWh/m2*rok. To całkiem niezły wynik, typowy dla domów budowanych od roku 1993 [1]. Jednocześnie dość daleki od domów energooszczędnych (50-70) czy pasywnych (10-15)…

Mając ten wskaźnik, będziemy mogli porównać nasz dom z innymi projektami. Będziemy mogli ocenić, czy warto nam modernizować dom, montować dodatkową izolację, wentylację z odzyskiem ciepła, itd. Ale do obliczania kosztów ogrzewania nie jest najwygodniejszy. Do tego celu lepiej przydaje się zużycie energii netto. Nie wiem, czy ten wskaźnik tak nazywa się fachowo. Chodzi mi o ilość energii, która zostaje w naszej instalacji centralnego ogrzewania. To nic innego jak ilość ciepła obliczona wcześniej, przemnożona przez sprawność kotła. To ona określa rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło, które tracone jest przez ściany, okna i na wentylację. Sama zamiana kotła na taki o wyższej sprawności spowoduje zużycie mniejszej ilości paliwa.

W naszym przykładzie nie znamy sprawności kotła gazowego. Zakładając, że jest to kocioł nowoczesny, można przyjąć jego średnioroczną sprawność na poziomie 94%. Przy takiej sprawności dostarcza on do kaloryferów 65,8 GJ ciepła. Teraz będziemy ją dzielić przez sprawność przykładowych urządzeń:

 • kominka = 75% -> 87,73 GJ
 • kotła węglowego = 82% -> 80,24 GJ
 • kotła olejowego = 92% -> 71,52 GJ .

Obliczanie kosztów ogrzewania

Teraz trzeba rzucić okiem w tabelę z wartościami opałowymi paliw, które da się kupić. Przykładowo, weźmy węgiel sortymentu miał, o wartości opałowej 21 MJ/kg. Takiego węgla w kotle węglowym musimy zużyć co roku 3,82 tony! Mnożąc przez przykładową cenę z dostawą 380 PLN , otrzymamy 1 451 PLN.

Analogiczne rozumowanie należy przeprowadzić dla pozostałych paliw, z jakich zamierzasz korzystać. 🙂

Jakie wyszły Ci wyniki?

Źródła:
[1] T. Lipski: „Oszczędność energii a projekt domu”

Komentarze
 • JACEK pisze:

  BARDZO PRZYDATNE.PROSTE I KOMPETENTNE. UCZY MYŚLENIA I LICZENIA.

  POMAGA W DECYZJACH. GRATULUJĘ

 • małgosia pisze:

  Witam!
  Mieszkam w niewielkiej kamienicy na starówce w Warszawie .Kamienica jest ogrzewana przez piec gazowy, który znajduje się w piwnicy.Woda ciepła z tego samego źródła. Jestem rozliczana na podstawie ciepłomierza indywidualnego. Zużycie około 35 GJ m rocznie.Cena z GJ 108zł powierzchnia mojego mieszkania to 56 m2 Mieszkanie jest bardzo ciepłe i często mamy zakręcone kaloryfery.
  Wydaje mi się,że to wysoki koszt ogrzewania.A jakie jest Pana zdanie?
  Pozdrawiam
  Małgorzata Szmorlińska

 • Krzysztof Lis pisze:

  Wychodzi ok. 173 kWh/m2 rocznie, całkiem normalna wartość. Dziś budowane domy mają zazwyczaj 150 kWh/m2 lub mniej.

 • Jacek pisze:

  witam
  Moj dom ma powierchnie całkowitą 230 mkw . Ogrzewane jest 200 mkw , w miesice letnie gazu zuzywam okolo 100 m3 na dwa miesiace . Czyli wychodzi 50 m3 * 12 miesiecy = rocznie 600m m3 . Od 7 grudnia 2011 do 27 grudnia 2012 roku zuzylem lacznie 1800 m3 gazu minus 600 m3 na wodę daje 1200 m3 na ogrzeweanie . Temperatura w domu ustawiona jest na 23 stopnie . Liczac w/g wzoru z artykulu 1200 m3 * 35 MJ = 42000 / 3,6 MJ = 11666 kWh . Teraz 11666 kWh / 200 mkw = 58 kWh/m2 * rok . Czy z tego wynika ze moj dom nalezy do energooszczednych ?

Dodaj komentarz