Inteligentne termostaty do grzejników

Lubię oszczędzać. Mam to chyba w genach po moim bardzo oszczędnym dziadku. Oszczędzam ciepło w domu też dlatego, że wolę przebywać w chłodnych niż mocno nagrzanych pomieszczeniach. Lepiej śpi mi się w zimnym pokoju, idealna temperatura dla mnie w zimie to 20°C.

I dlatego zainwestowałem ostatnio w inteligentne termostaty do grzejników. Dzięki nim będę mógł oszczędzać jeszcze więcej i… mądrzej.

Do tej pory zawór termostatyczny na grzejnikach był ustawiony na pozycję „noc”. Dzięki temu w domu była stała temperatura około 20°C. Ale przez większą część dnia nikogo nie ma w domu, więc takie ustawienie było trochę bez sensu. Tak samo w ciągu nocy spokojnie może być w pokoju chłodniej — zwłaszcza, że mam łóżko na „antresoli” a więc pod sufitem i przez to jest tam cieplej, niż niżej w pokoju. W czasie, gdy my jesteśmy w pracy, w domu rezydują tylko koty — one nauczyły się wchodzić pod kołdry już bardzo dawno temu… 😉

Urządzenie wygląda tak:

Nakręca się je zamiast zwykłego pokrętła na zawór w grzejniku. Do środka należy włożyć dwie baterie R6 (AA), które będą zasilać elektronikę i silnik, który wyreguluje ilość ciepła oddawanego przez grzejnik.

Celem istnienia takiego urządzenia jest zaprogramowanie dwóch albo czterech stref czasowych — strefy dziennej (gdy jesteśmy w domu i ma być ciepło) i nocnej (gdy ciepło być nie musi). Ustalamy dla tych stref temperatury — ja ustawiłem odpowiednio 20 i 16°C. Położenie stref widać na górnej części wyświetlacza — ciemne kreski oznaczają strefę dzienną.

 

W moim przypadku strefy dzienne są dwie:

  • między 6:30 a 8:30, abyśmy mogli się rano spokojnie wybrać do pracy,
  • między 16:30 a 21, abyśmy mogli swobodnie poruszać się po południu w domu, bez konieczności zakładania swetra.

Drugi zawór będzie założony w łazience. Tam ustawię tylko jedną strefę dzienną, bo kąpiemy się wieczorem. Nie ma więc potrzeby, żeby rano było w łazience 22°C — żeby umyć zęby i ogolić się nie potrzebuję takiej temperatury.

Dlaczego warto kupić taki termostat?

Bo każde obniżenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach zmniejsza straty ciepła z domu. I to wystarczy…

Dodaj komentarz