Gazowe centralne ogrzewanie

Przez wiele lat gazowe centralne ogrzewanie było bardzo popularne. Mniej więcej dziesięć lat temu bardzo wiele osób montowało w swoich domach gazowe kotły co. Demontowano wtedy stare kotły na węgiel i inne paliwa stałe. Gaz reklamowany był jako czysty i wygodny w użyciu. Domy w zasięgu gazociągów podłączano do gazu ziemnego. Pozostałe inwestowały w kotły na gaz płynny (LPG, propan-butan), wyposażano je później w zbiornik gazu na podwórku.

Czysty faktycznie. Zarówno gaz ziemny jak i gaz płynny nie zawierają siarki ani popiołu. Z tego względu spaliny z kotła nie zawierają tlenków siarki i pyłów. Przy spalaniu nie powstaje również sadza. Więc powietrze w miejscowościach ogrzewanych gazem jest czystsze niż tam, gdzie spala się węgiel.

Wygodny w użytkowaniu również. Łatwiej regulować kocioł na paliwo gazowe niż na paliwo stałe. Można go wyposażyć w automatykę. Będzie ona regulować pracę kotła w zależności od warunków pogodowych i ustawień temperatury w domu. Można ustawiać niższą temperaturę w nocy, co pozwala na oszczędzanie. (Poza tym w chłodnym pokoju się przyjemniej śpi). Przy odpowiednim sterowniku można wyłączać ogrzewanie na czas jakiegoś wyjazdu i zaprogramować jego włączenie przed naszym powrotem.
No i nie ma tego dokładania węgla do paleniska czy do podajnika. Na podwórku nie stoi hałda węgla, który trzeba w odpowiednim momencie zamówić i/lub przywieźć. Wystarczy tylko odkręcić zawór z gazem i regularnie płacić rachunki.
Powyższe nie dotyczy oczywiście gazu płynnego z przydomowych zbiorników. Ten też trzeba uzupełniać. No i nie każdemu podoba się pomysł posiadania na podwórku dużego metalowego baniaka.

Kolejnym powodem popularności gazowego centralnego ogrzewania są kotły dwufunkcyjne. Są to urządzenia, które podgrzewają wodę w obiegu centralnego ogrzewania i ciepłą wodę użytkową. Z tego względu zakup jednego kotła wystarcza do zabezpieczenia dwóch potrzeb. Pozwala to na oszczędność pieniędzy przy zakupie urządzenia. Wprawdzie kocioł taki jest droższy niż zwykły kocioł co, jest jednak tańszy niż dwa kotły jednofunkcyjne. Dodatkowo oszczędza się również miejsce. Często takie kotły można powiesić na ścianie, bez konieczności wydzielania osobnego pomieszczenia na kotłownię.

Dziś gazowe centralne ogrzewanie jest niestety drogie. Gaz ziemny jest droższy od węgla, LPG jest droższe od gazu ziemnego. Z tego względu dziś wybór kotła co wcale nie jest taki oczywisty. Ale z drugiej strony wiele nowoczesnych bloków mieszkalnych wyposażanych jest właśnie we własną gazową kotłownię. Nie korzystają one wtedy z ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej, nierzadko okazuje się to tańsze. A czasami po prostu nie ma innego wyjścia.

Również budynki biurowe najczęściej mają gazowe centralne ogrzewanie. Jeśli ciepło nie pochodzi z miejskiej sieci ciepłowniczej, wtedy dostarczane jest zazwyczaj przez gazowy kocioł. Później gorąca woda rozprowadzana jest w rury do nagrzewnic podgrzewających powietrze przed jego dostarczeniem do pomieszczeń.

Komentarze
 • sławek pisze:

  Posiadam prywatny budynek o pow.110m2 który ogrzewam gazem piecem dwufunkcyjnym.Mam pięcioosobową rodzinę dla której trzeba ugotować,wszyscy myjemy się każdy dzień więc korzystamy z gazu maksymalnie.Do pieca podpięty jest czujnik temperatury pomieszczenia więc jeżeli chodzi o oszczędzanie gazu to w moim przypadku nie ma mowy tym bardziej że mam 9-cio miesięcznego syna.Koszt jaki ponoszę za cały rok używania gazu waha się pomiędzy 2500-3000 tys.złotych.Czy to jest dużo?Dużo osób nie wie o tym że jeżeli zużycie gazu w ciągu roku jest powyżej 1000m3 to przechodzi się na taryfę w3 dzięki której gaz mamy o 30%tańszy.Tylko problem jest w tym że nikt wam o tym nie powie trzeba się samemu o to upomnieć.Kończąc moją wypowiedż osoby które mimo wszystko uważają że jest to drogo niech obliczą sobie sumę jaką wydają w ciągu roku na opał,prąd jeżeli podgrzewają wodę w bojlerze,gaz który używają np.do gotowania,ja za te wszystkie rzeczy płacę jak już wcześniej pisałem 2500-3000.Jeżeli komuś wyjdzie taniej to proszę żeby wysłał mi na mojego maila fafikj@op.pl swoje rozwiązanie bo proszę tego nie odbierać że się wymądrzam tylko chodzi mi o to że sprawdzone przez kogoś jakieś rozwiązania mogą zmniejszyć nasze wydatki na które każdy z nas ciężko pracuje.POZDRAWIAM

 • mgr inż. Krzysztof Lis pisze:

  @sławek: zdecydowanie nie sądzę, by to było dużo… Te 3 000 PLN rocznie to ok. 20 000 kWh na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i gotowanie dawałoby ok. 200 kWh na metr kwadratowy powierzchni rocznie. Standard domu pasywnego to ok. 120 kWh na ogrzewanie, cwu i oświetlenie… A więc nieznacznie mniej…

 • Sławek pisze:

  Hmm….Ciekawe.

  Mam pytanko.
  W tym roku we wrześniu będę sie wprowadzał do starego domu, ktory ma grube mury(100cm).Mieszkanie ma pow. 53m/kw.
  Jest tam centralne ogrzewanieale na węgiel.
  Czy ogrzewanie gazowe (piec dwufunkcyjny) będzie tańsze od węglowego? Czy rury i kaloryfery bedą się nadawaly do gazowego? Rury miedziane a kaloryfery płytkowe, te nowe. Prosze o odpowiedź na emaila slawekfilas@gmail.com

  Z góry dziekuję za pomoc.

 • Ewekina pisze:

  Witam

  Prosze o wyjasnienie mi jednej kwesti, gdyz zamierzam kupic mieszkanie w bloku i mam do wyboru mieszkanie ogrzewane lokalna kotlownia gazowa lub posiadajce piec gazowy dwufunkcyjny. Ktora z wymienionych opcji jest tansza?.
  Dziekuje za odpowiedzi

 • m pisze:

  Wyjezdzam na dluzej i zastanawiam sie czy zakrecajac wode musze wczesniej wylaczyc moj piec gazowy dwufunkcyjny? prosze o pomoc!

 • Krzysztof Lis pisze:

  A co na ten temat mówi instrukcja obsługi?

 • CZesław pisze:

  Ja mieszkam w starym budownictwie ale po remoncie i mamy ogrzewanie z miejskiej kotłowni. I sobie chwalę. Bo mam co roku zwroty za CO.A mianowicie zrobiłem małe ulepszenie a jaki to zobacz pod tym linkiem :http://dogrzewaniemieszkania.blogspot.com/

 • kargul pisze:

  Z taryfą to nie masz racji.Aby korzystniej wyjść na taryfie w3 to trzeba zużywać gazupowyżej 2000 m3.Zrób sobie symulację dla obu taryf przy zużyciu np 1150 m3.
  W taryfie w3 opłaty abonamentowe są znacznie wyższe.

 • […] jak w zeszłym sezonie. Dotyczy to głównie mieszkań ocieplanych piecem (np. kaflowym) lub kotłem połączonym z instalacją gazową. Nieszczelne będą stanowić ogromne […]

 • Carbokrak pisze:

  Lepszą (tańszą) opcją jest piec gazowy dwufunkcyjny.

 • Thermagen pisze:

  Dokładnie, czasem warto przeczytać instrukcję 😉

Dodaj komentarz