Definicja centralnego ogrzewania

Czym jest centralne ogrzewanie?

To przede wszystkim sposób na dostarczenie ciepła do pomieszczeń. Jeden z wielu sposobów. W tym przypadku ciepło produkowane jest w jednym miejscu, centralnie dla całej instalacji. Następnie jest ono rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach, w których jest potrzebne.

Centralne ogrzewanie najpewniej znajdziesz w bloku. Tam w piwnicy znajduje się gazowa, olejowa lub węglowa kotłownia. Kocioł produkuje gorącą wodę, która rurami tłoczona jest do mieszkań. Wpływa ona do grzejników (kaloryferów) i tam oddaje ciepło do powietrza. W miastach posiadających systemy ciepłownicze wygląda to nieco inaczej. Wtedy blok nie posiada kotłowni. Zamiast niej ma on wtedy wymiennik ciepłowniczy. Woda w obiegu centralnego ogrzewania odbiera ciepło od gorącej wody w miejskiej sieci ciepłowniczej.

Ale nie zawsze jest tak, że w rurach krąży woda. Niekiedy stosuje się ogrzewania parowe lub powietrzne. Te drugie zwłaszcza w przypadku ogrzewania domu kominkiem. Nazywa się to wtedy systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Centralne ogrzewanie to nie tylko zagadnienie z zakresu budownictwa. Przykładowo, spalinowa lokomotywa SP42 posiada kocioł parowy do ogrzewania wagonów. To dość stary wynalazek, ale wart wspomnienia.

Komentarze
  • m pisze:

    to ciekawe z tą lokomotywą, że nie wykorzystali spalin z silnika jako „gorącego powietrza” 😀
    może warto byłoby rozwinąć temat o ogrzewanie pociągów, aut, samolotów (?)

Dodaj komentarz