Tanie ogrzewanie

Każdy z nas chciałby mieć tanie ogrzewanie. Ale co to w gruncie rzeczy znaczy? Które ogrzewanie jest tanie?

Po pierwsze, koszty utrzymania w domu odpowiedniej temperatury nie zależą wyłącznie od samego systemu grzewczego. To byłoby zbyt proste. Przecież koszt ogrzewania domu zależy przede wszystkim od tego, ile ciepła trzeba do niego dostarczyć. A więc od niczego innego, jak strat ciepła z domu. Dzisiejsze domy tracą ciepło przez ściany, drzwi, okna, wentylację, bramy garażowe i wszystkie inne dogodne miejsca. Aby więc mieć tanie ogrzewanie (czyli płacić niskie rachunki), w pierwszej kolejności trzeba zadbać o dobre ocieplenie domu!

Gdy już nasz dom zużywa tego ciepła naprawdę bardzo niewiele, rachunki nie będą nas specjalnie boleć. I to bez względu na to, czym ten dom jest ogrzewany. Czy tanim, czy drogim źródłem energii. Ciepłem produkowanym w nowoczesnym, lub w starym urządzeniu. Bez różnicy.

Podstawowym elementem systemu taniego ogrzewania jest … nowoczesne źródło ciepła. Nowoczesny kocioł kondensacyjny pozwala odzyskać z paliwa maksymalnie dużo energii. Dzięki temu na dostarczenie danej ilości ciepła do pomieszczeń zużywa mniej gazu niż inne, nie-kodensacyjne, kotły. Pompa ciepła z jednostki dostarczonej energii elektrycznej produkuje kilka jednostek ciepła.

Kolejna istotna sprawa, to sposób doprowadzenia ciepła. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, możesz obniżyć temperaturę w pokojach. To z kolei przyczynia się do obniżenia strat ciepła. Można na tym ponoć oszczędzić nawet kilkanaście procent paliwa.

Ostatnia kwestia, to tani nośnik energii. Tanie ogrzewanie to często tanie paliwo. Drewno jest przecież tańsze od węgla, który jest tańszy od gazu, ten z kolei jest tańszy od oleju opałowego, tańszego niż energia elektryczna. Nawet niskosprawny kocioł na drewno może być tańszy w eksploatacji niż nowoczesny kocioł gazowy.

Szczęśliwie, zazwyczaj można łączyć te sposoby na tanie ogrzewanie. Wymiana kotła najczęściej umożliwia kupienie nowoczesnego, wysokosprawnego urządzenia. Przy okazji można kupić kocioł, który zasilany będzie tańszym paliwem, jak choćby tzw. kocioł zgazowujący drewno.

Dodaj komentarz