Słów kilka o wyborze grzejnika

Jeszcze 20 lat temu dokonanie wyboru grzeników dla centralnego ogrzewania nie było niczym trudnym. Do wyboru mieliśmy ledwie żeliwne grzejniki żeberkowe (domy, biura, szkoły), lub grzejniki stalowe z żebrowanych rur (fabryki, warsztaty, magazyny). Dziś zadaniem grzejnika wciąż pozostaje przede wszystkim przekazywanie ciepła, ale sam z siebie może już stanowić ciekawy element dekoracyjny.

Inna sprawa, że w dzisiejszych czasach wcale nie ma potrzeby posiadania w domu grzejników. Są na rynku systemy i urządzenia grzewcze, które są w stanie ogrzać dom, a jednocześnie nie wymagają posiadania kaloryferów. Wśród nich wymienić można choćby:

  • niskotemperaturowe źródła ciepła, jak pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne, które doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym,
  • elektryczne maty i kable grzewcze, z których pomocą można wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe,
  • systemy ogrzewania nadmuchowego z piecami grzewczymi, w których ogrzewanie rozprowadzane jest po domach pod postacią ciepłego powietrza.

Inna sprawa, że do wszystkich tradycyjnych źródeł ciepła, które podłącza się do instalacji wodnego centralnego ogrzewania, można zastosować ogrzewanie podłogowe. Jeśli więc ktoś nie chce mieć grzejnika, to wcale go mieć nie musi — może wybrać ogrzewanie podłogowe.

Jeśli z jakichś względów ogrzewanie podłogowe mu nie pasuje, może wybrać ogrzewanie ścienne — w którym rurki z wodą umieszcza się na ścianie, pod warstwą tynku. Można też zastosować grzejniki kanałowe, umieszczane w otworach w podłodze i w całości w niej ukryte.

A co mają zrobić inwestorzy, którzy wybrali już bardziej tradycyjne rozwiązania? Do wyboru mają oni między innymi:

  • grzejniki stalowe, płytowe,
  • grzejniki aluminiowe, miedziane lub żeliwne, żeberkowe,
  • grzejniki stalowe, drabinkowe.

Różnią się one między sobą masą, materiałem, pojemnością wodną, pojemnością cieplną, czy wreszcie mocą. I to ten ostatni parametr jest dla grzejnika najistotniejszy.

Żeby grzejnik był w stanie ogrzać pokój (utrzymać w nim komfort cieplny), musi mieć odpowiednią moc. Ta moc musi równoważyć maksymalne straty ciepła z pokoju, w największe mrozy. Co istotne, tę moc określa się dla trzech parametrów:

  • temperatury wody docierającej do grzejnika,
  • temperatury wody opuszczającej grzejnik,
  • temperatury w pokoju.

Przykładowo, jeśli grzejnik ma podaną moc 1 000 W (1 kW) dla temperatur 70/55/20, to oznacza to, że osiągnie on 1 000 W mocy, gdy będzie dostawać wodę o temperaturze 70°C, w pokoju będzie 20°C, a woda powracająca do kotła będzie miała temperaturę 55°C. Jego moc wzrośnie, gdy będzie otrzymywać wodę o wyższej temperaturze, ale spadnie, gdy w pokoju będzie cieplej.

Trzeba o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy w domu są niskotemperaturowe źródła ciepła. Bo pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny także mogą ogrzewać dom z użyciem grzejników, trzeba tylko je odpowiednio przewymiarować.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Im grzejnik lżejszy i mniejszy, a także im mniejszą ma pojemność wodną, tym szybciej się nagrzewa i chłodzi. To pozwala szybko zwiększyć lub zmniejszyć jego moc, jeśli jest taka potrzeba.

Dodaj komentarz