Pompy ciepła: marketingowe pułapki!

Więc zdecydowałeś (zdecydowałaś), że Twój dom ogrzewać będzie pompa ciepła. Uważaj więc, by Cię nie oszukano przy zakupie takiego urządzenia!

Najważniejszym parametrem oceniającym pracę pompy ciepła jest COP. Z angielskiego Coefficient Of Performance, czyli współczynnik wydajności. Jeśli COP wynosi 4 oznacza to, że na dostarczenie 4 kWh ciepła pompa zużywa 1 kWh energii elektrycznej. Oczywiście, im wyższy COP, tym lepiej. I dlatego właśnie niektórzy producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy nie zawsze uczciwie podają wartość tego parametru.

Najwięcej energii w pompie ciepła zużywa sprężarka. To ona właśnie przekształca pobrane z gruntu ciepło o niskiej temperaturze w gorącą wodę do grzejników czy ogrzewania podłogowego. Oprócz niej pompa składa się również z tzw. pomp obiegowych. W przypadku pompy ciepła pobierającej ciepło z gruntu, konieczne jest zainstalowanie w nim wymiennika ciepła. To nic innego niż długa rura zakopana w ziemi. Przez nią przepływa odpowiedni niezamarzający czynnik, który ogrzewa się od otaczającego rurę gruntu. Przepływ tego czynnika wymuszany jest przez pompę obiegową. Druga taka pompa tłoczy wodę do kaloryferów czy ogrzewania podłogowego. W przypadku pompy typu powietrze-powietrze (odbiera ciepło od powietrza atmosferycznego, produkując ciepłe powietrze) będą to nie dwie pompy a dwa wentylatory.

Podając COP nie powinno się pomijać energii zużywanej przez te pompy czy wentylatory. Ale często się to robi. Wtedy COP jest wyższy i lepiej wygląda. Dlatego zawsze trzeba zapytać, czy COP uwzględnia energię zużywaną przez pompy. Nie ma przecież sensu porównywać pompy firmy X o COP=8 (bez pomp obiegowych) z urządzeniem producenta Y o COP=6 (pompy wliczone). Na pierwszy rzut oka ta pierwsza jest lepsza, ale może się okazać droższa w eksploatacji od tej drugiej.

Doskonałym źródłem wiedzy na temat pomp ciepła jest książka Wojciecha Oszczak “Jak taniej ogrzać dom”. Wbrew tytułowi nie opisuje sposobów na tanie ogrzewanie (jak robi to ta strona) a koncentruje się wyłącznie na pompach ciepła. Polecam tę książeczkę każdemu inwestorowi, który bierze pod uwagę zakup tego właśnie źródła ciepła do swojego domu.

Komentarze
  • olga pisze:

    czy mozna pompe ciepla zamontowac dla blizniaka z 1928 roku?

  • mgr inż. Krzysztof Lis pisze:

    @olga: co do zasady, nic nie stoi na przeszkodzie. Mogą być jakieś ograniczenia np. z montażem zewnętrznej jednostki pompy ciepła powietrze-woda na zabytkowej elewacji, albo ze zbyt słabym ociepleniem murów, przez co ogrzewanie podłogowe będzie niewydolne. Trzeba to jednak zbadać w tym konkretnym przypadku.

Dodaj komentarz