Podłogowe ogrzewanie akumulacyjne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można wykonać również w formie akumulacyjnej. Elektryczne piece akumulacyjne pozwalają na znaczne obniżenie kosztów elektrycznego ogrzewania. Podłogowe akumulacyjne nie pozwala na aż tak wielkie oszczędności, ale jeśli Twoją podłogę chcesz podgrzewać energią elektryczną, przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Typowe elektryczne ogrzewanie podłogowe to mata grzejna lub przewody grzejne umieszczone w warstwie wylewki. Na nią układa się glazurę, jako że kafelki znacznie lepiej niż drewniana podłoga przewodzą i oddają ciepło do pomieszczenia.

W wersji akumulacyjnej, warstwa wylewki jest naprawdę gruba. Kable grzejne nie znajdują się tuż pod powierzchnią podłogi tylko pod warstwą betonu o grubości 7-10 cm. Ta warstwa ma za zadanie akumulować ciepło z ogrzewania podłogowego, wytworzone w tańszej taryfie, i oddawać je do pomieszczenia nieco później.

Piece akumulacyjne, zwłaszcza te z rozładowaniem dynamicznym, pozwalają na duże oszczędności. Jeśli można sterować momentem oddawania ciepła, można w miarę precyzyjnie dobrać temperaturę pokoju. Niestety, w przypadku akumulacyjnego ogrzewania podłogowego, nie ma na to szans.

Gdy ciepło jest magazynowane w warstwie betonu i oddawane przez podłogę, nie ma jak regulować procesu oddawania ciepła. Przecież nie będziemy zasłaniać podłogi grubym dywanem, żeby zatrzymać oddawanie ciepła. Ponieważ taryfa nocna jest wtedy, gdy ciepła nam akurat potrzeba najmniej (bo w nocy, gdy śpimy), sens ma w zasadzie tylko akumulowanie ciepła pod koniec nocy, by było oddawane przez pierwszą połowę dnia. Wtedy najczęściej domownicy są w pracy, szkole, więc też nie potrzeba w domu za dużo ciepła. Gdy już nastaje wieczór, podłoga jest zimna.

Wodnego ogrzewania podłogowego nie buduje się w formie akumulacyjnej. Nie ma to sensu, gdyż w taryfach gazowniczych nie ma zróżnicowania stawki dziennej i nocnej. A elektryczne wodne centralne ogrzewanie spotyka się naprawdę bardzo rzadko.

Czy warto instalować takie ogrzewanie? W moim mniemaniu – nie. Zachęcam jednak do wyrażania własnych opinii w komentarzach pod tym artykułem. 🙂

Dodaj komentarz