Ogrzewanie wodne
Ogrzewanie wodne to nic innego jak centralne ogrzewanie, w którym ciepło rozprowadzane jest w instalacji pod postacią gorącej (albo ciepłej) wody.
Ogrzewanie wodne to zawsze ogrzewanie centralne. W jednym miejscu następuje produkcja ciepła, w odpowiednim kotle centralnego ogrzewania. W kotle spalane jest paliwo, wyzwalane ciepło ogrzewania wodę. Woda krąży w instalacji centralnego ogrzewania i oddaje ciepło w kaloryferach. Woda krąży w instalacji przetłaczana przez pompę obiegową albo samoczynnie (w instalacji grawitacyjnej). Tak to wygląda w największym skrócie.
Gdy przyjrzeć się zagadnieniu bliżej, widać, że ogrzewanie wodne występuje w naprawdę wielu odmianach. Łączy je tylko jedno — czynnik rozprowadzający ciepło, czyli ta woda…
Przykładem takiej dość nietypowej instalacji ogrzewania wodnego, jest ogrzewanie wodne kominkowe. Kominki z płaszczem wodnym powoli stają się coraz popularniejsze. Są one jednocześnie źródłem ciepła dla pokoju, w którym są ustawione, ale i dla całej instalacji grzewczej w domu. Podłącza się je wprost do instalacji albo za pośrednictwem wymiennika ciepła, jeśli kominek ma być wspomagany przez inny kocioł (np. gazowy). Taki kominek jest dość drogi, bo jest też dość skomplikowany. Niektórzy też mówią, że posiadanie takiego kominka zmusza do prowadzenia kotłowni w salonie…
Inny przykład nietypowej instalacji grzewczej jest taka, której sercem jest pompa ciepła. Nietypowej, bo pompa ciepła nie jest kotłem — do podgrzewania wody wykorzystywana jest energia elektryczna. Poza tym sytuacja niewiele się zmienia. W dalszym ciągu w instalacji krąży woda, choć jej temperatura powinna być niższa, by energia z pompy ciepła była jak najtańsza.
Ciekawą, coraz bardziej popularną odmianą układów wodnego ogrzewania jest wodne ogrzewanie podłogowe. W jego przypadku ciepło oddawane jest do powietrza nie w grzejnikach ale poprzez podgrzewanie podłogi. Pod podłogą, w warstwie jastrychu, umieszcza się pętle przewodów grzejnych, którymi płynie woda. Podłoga się ogrzewa i podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Jest to sposób coraz bardziej popularny, bo może być tańszy od ogrzewania grzejnikowego. Ciepła podłoga daje lepszy komfort cieplny niż grzejniki w pokoju o wyższej temperaturze. Dzięki temu można obniżyć temperaturę w pokoju i temperaturę wody krążącej w obiegu. To zaś pozwala najlepiej wykorzystywać nowoczesne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.