Ogrzewanie olejowe

Olej opałowy to jedno z paliw dla centralnego ogrzewania. Na dzień dzisiejszy jedno z najdroższych. Ale kilka zalet ma.

Kotły na olej opałowy zwykle wykonywane i instalowane są w wersji stojącej. Zbiornik na paliwo (jedno- lub dwupłaszczowy) wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Komora spalania otwarta lub zamknięta. Pojawiają się nawet kotły kondensacyjne na olej opałowy.

Olej opałowy musi być oczywiście magazynowany w zbiorniku. Podobnie jak gaz ciekły. Dzięki temu centralne ogrzewanie olejowe jest w zasięgu budynków, które znajdują się daleko od sieci gazowej. W odróżnieniu od kotłów na paliwo stałe jest znacznie wygodniejsze w użyciu. Olej opałowy nie zajmuje wielkiej pryzmy na podwórku i nie brudzi kotłowni. Jako nośnik energii jest tańszy od gazu ciekłego i prądu. Kotły na olej opałowy mogą być wyposażane w automatykę, bo nie wymagają skomplikowanej regulacji.

Gdybym miał dziś budować centralne ogrzewanie i miałbym wybór, nie wybierałbym ogrzewania olejowego. Mówi się, że akcyza na olej opałowy ma być zrównana z napędowym. Wtedy ogrzewanie olejowe będzie kosmicznie drogie. Poza tym nie podoba mi się uzależnianie na kilkadziesiąt lat w przód od tego paliwa. Jest ono pochodną ropy naftowej. Tania ropa naftowa się za kilka lub kilkanaście lat skończy. Wtedy będzie tragedia.

W jednym z kolejnych artykułów opiszę możliwości zastąpienia oleju opałowego olejem rzepakowym.

Dodaj komentarz