Ogrzewanie geotermalne

Ogrzewanie geotermalne polega na czerpaniu ciepła z wnętrza ziemi i wykorzystywaniu go do podnoszenia temperatury w budynku.

W oryginalnym znaczeniu tego pojęcia, ciepło powinno być czerpane z naprawdę dużych głębokości, rzędu kilku kilometrów. Na takiej głębokości woda może mieć wysoką temperaturę, co pozwala na wykorzystanie jej jako całkiem niezłego źródła ciepła. Ciepło pochodzi z rozgrzanych skał znajdujących się głęboko pod powierzchnią.Przykładowo, w Geotermii Pyrzyce czerpana z ziemi woda ma temperaturę 61*C, dzięki czemu woda zasilająca miasto jest tylko nieznacznie podgrzewana w tradycyjnych kotłach grzewczych. Ponoć polskie warunki geologiczne umożliwiają korzystanie z geotermalnego ogrzewania niemal na terenie całego kraju.

W potocznym rozumieniu, ogrzewanie geotermalne to każde ogrzewanie, które czerpie ciepło z gruntu. A więc przede wszystkim ogrzewanie pompą ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła z wymiennikiem gruntowym w moim rozumieniu to nie jest ogrzewanie geotermalne. Wierzchnie warstwy gruntu (a z tych właśnie czerpią ciepło pompy ciepła) ogrzewane są przez energię słoneczną.

Często mówi się, że ogrzewanie geotermalne daje darmowe ciepło. Oczywiście — ciepło z wnętrza ziemi jest darmowe! Niestety trzeba zapłacić za jego wypompowanie i przetworzenie na użyteczną postać. W przypadku pomp ciepła trzeba zapłacić za pracę pompy obiegowej (która wymusza przepływ glikolu przez wymiennik gruntowy) i pracę sprężarki, która podnosi temperaturę czynnika. Darmowa nie jest też instalacja tego wymiennika w gruncie — bez względu na to, czy będą to dwie sondy wwiercone głęboko pod powierzchnię, czy wymiennik na dużym kawałku działki stosunkowo płytko pod jego powierzchnią.

Dodaj komentarz