Nowoczesne budownictwo a ogrzewanie kominkiem

Ogrzewanie kominkowe sięga zamierzchłych czasów, a dziś przeżywa swój renesans. Nic dziwnego, wnosi bowiem do pomieszczenia szczególny nastrój, klimat i nieocenione ciepło. W dodatku dość tanie.

We współczesnych domach znajduje się wiele rodzajów kominków od tradycyjnych przez standardowe, aż po zupełnie wyjątkowe i ekskluzywne. Jedni wybierają modele nawiązujące wyglądem do zabytkowych, a inni te nowoczesne.

Co dają współczesne kominki?

Oczywiście upragnione ciepło. Zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną są nieocenionym jego źródłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają także na to, by energia kominka ogrzewała nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także cały dom. Szczególnie użyteczne są tu systemy Dystrybucji Gorącego Powietrza. Dzięki nim w budynku może funkcjonować autonomiczne źródło ogrzewania, które nie jest uzależnione od dostaw energii i może być wykorzystane nawet podczas jakiejkolwiek awarii. Niektóre rozwiązania mają także opcje ogrzewania wody, którą można wykorzystywać na domowe potrzeby.

Eksploatacja kominków nowej generacji jest bardzo ekonomiczna. Dodatkowymi atutami są atrakcyjny wygląd, zróżnicowana stylistyka, wielkość, kształt, kolory czy materiał, z jakiego są wykonywane. Producenci dokładają wszelkich starań, by ich kominki były atrakcyjna ofertą na rynku, dzięki czemu klienci maja naprawdę bogaty wybór i każdy ma szanse znaleźć model dokładnie dla siebie.

Atrakcyjny wygląd

W przypadku kominków, zwłaszcza tych do salonu, dominującym atrybutem staje się ich estetyka. Właściciele często właśnie pod kominek urządzają całe pomieszczenia, a on sam staje się centralnym i najważniejszym elementem wyposażenia. Wokół niego skupia się uwaga domowników i odwiedzających ich gości, przebywających w salonie.

Kominki mają w sobie to coś. Dodają uroku, wprowadzają nastrój intymności, życzliwości, domowego ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Blask i ciepło kominków działają kojąco, relaksująco i uspokajająco. W ich pobliżu można naprawdę wypocząć i oderwać się od codzienności. W bardzo wielu domach jest on miejscem niemal magicznym, przyciągającym wszystkich w swoje pobliże.

A wady?

Może to kogoś zdziwi, ale kominki mają również swoje minusy. Do zasadniczych wad zalicza się spore nakłady inwestycyjne. Zakup wkładu, obudowy, akcesoriów, opłata za robociznę, to wszystko sporo kosztuje. Także eksploatacja, przynajmniej w niektórych przypadkach może narazić na spore wydatki, np. wtedy, kiedy drewno jest transportowane z daleka. Wiele osób narzeka na nieustanną konieczność podkładania do kominka oraz sprzątania po wygaszeniu ognia. Niektórzy obawiają się możliwości wywołania pożaru lub zaczadzenia się.

Z pewnością codzienna eksploatacja kominka do obniżenia kosztów ogrzewania oznacza zamianę salonu w kotłownię, ale to inna historia…

Podsumowując

Jednak reasumując plusy i minusy, bilans wychodzi pozytywny. Jeśli kominek zostanie dobrze zaplanowany, prawidłowo wykonany i odpowiednio eksploatowany, na pewno przyniesie wiele pożytku, a niewielkie niedogodności jego obsługi z czasem staną się domowym rytuałem. O tym, że warto mieć kominek, dowodzi niezwykła popularność i duże zainteresowani klientów, które stale rośnie.

Dodaj komentarz