Kotły centralnego ogrzewania

W klasycznym centralnym ogrzewaniu źródłem ciepła jest kocioł. Stąd jego nazwa: kocioł centralnego ogrzewania, albo kocioł co.

Kotły centralnego ogrzewania zasilane są najróżniejszymi paliwami. Począwszy od oleju opałowego, gazu ziemnego i płynnego, aż do węgla, drewna i innych paliw biomasowych. W zależności od rodzaju paliwa różnią się oczywiście konstrukcją. Zupełnie inaczej wyglądają palniki na olej czy gaz, inaczej paleniska na paliwo stałe. Kotły na paliwo stałe wyposażane bywają w podajniki i zasobniki paliwa.

Zadaniem kotła centralnego ogrzewania jest produkcja wody o odpowiedniej temperaturze, w odpowiedniej ilości. Zasilane są przez wodę powracającą z obiegu grzewczego w budynku. Niekiedy wyposażone w mniej lub bardziej skomplikowaną automatykę. Najczęściej sterują one temperaturą wody opuszczającą kocioł. Im wyższa ta temperatura, tym więcej ciepła uzyskamy w kaloryferze czy ogrzewaniu podłogowym.

Kotłem centralnego ogrzewania może być również kominek. O ile rzecz jasna jest to kominek z płaszczem wodnym. W przeciwnym wypadku kominek jest jedynie piecem.

Kotły co mogą jednocześnie produkować ciepłą wodę użytkową (cwu). Wtedy mamy do czynienia z tzw. kotłami dwufunkcyjnymi.

Nowością są tzw. kotły kondensacyjne. Wykorzystują one energię skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu ich sprawność może przekraczać 100%. O tym pojawi się tu kiedyś osobny artykuł.

Dodaj komentarz