Kominki z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to jeden z najciekawszych sposobów na dostarczenie ciepła do budynku. Łączy w sobie zalety kotła centralnego ogrzewania (wygodny sposób rozprowadzenia ciepła po całym domu), kominka (przyjemne ciepło w pokoju i dodatkowo efekty wizualne) i taniego źródła ciepła (opalanego drewnem).

Wkład kominka z płaszczem wodnym w porównaniu do kominka z DGP (dystrybucją gorącego powietrza) ma dodatkową ściankę obudowy. Pomiędzy ściankami znajduje się tzw. płaszcz wodny. Przez płaszcz przepływa woda, której zadaniem jest odbieranie ciepła powstającego w czasie spalania drewna wewnątrz kominka. Przepływ wody wymuszany jest zazwyczaj przez pompy obiegowe, podobne do tych, które zasilają wodne instalacje centralnego ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym jest źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania. Może też służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na przepisy traktowany jest jako kocioł na paliwo stałe i z tego względu musi współpracować z otwartym naczyniem wzbiorczym. Jeśli kominek miałby wspomagać inne źródła ciepła, na przykład kocioł gazowy, konieczne będzie podłączenie go do instalacji w specjalny sposób. Pisałem o tym w artykule o podłączeniu kominka do instalacji grzewczej.

Kominek z płaszczem wodnym jest budowany bardzo często. Wybiera go wielu inwestorów, którzy z jednej strony chcą po prostu mieć kominek a z drugiej obawiają się wysokich kosztów ogrzewania domu. Taki kominek, podłączony do instalacji grzewczej, pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania domu ze względu na korzystanie z taniego paliwa. Taki kominek może być też źródłem ciepłej wody użytkowej!

Gdyby kominek miał być podstawowym źródłem ciepła, sprawa byłaby trudniejsza. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że palenie w kominku jest znacznie bardziej pracochłonne niż palenie w kotle gazowym czy olejowym.

Komentarze
  • Jurek pisze:

    Co wybrać kominek z płaszcem wodnym czy piec zgazowujący drewno?
    Czy kominek z PW nie zmienia salonu w kotłownie?
    Czy w kominku z PW, także nie zachodzi zgazowywanie drewna?
    Czy efekt ognia nie jest przez to mniejszy i dodatkowo obdymiona szyba.
    Zastanawiam się, które z tych urządzeń wybrać? Żona jest za kominkiem a ja chyba jednak bardziej za piecem.
    I mamy lekkiego pata.
    Prosze o radę.
    pozdrawiam
    Jurek

  • Krzysztof Lis pisze:

    Obydwoje macie trochę racji.
    Każdy kominek wykorzystywany jako podstawowe źródło ciepła dla domu zamienia salon w kotłownię. Od kotła na zgazowanie różni go to, że tu kotłownia jest w salonie. W przypadku kotła na zgazowanie kotłownią jest… kotłownia. 😉
    W kominku zgazowanie na pewno zachodzi, ale nie w taki sposób, jak w kotle zgazowującym, więc korzyści z tego nie ma. Kominek z PW zapewne będzie też mieć mniejszą sprawność niż kocioł, ale to warto byłoby sprawdzić w danych od producenta…

    Najlepszym wyjściem byłby zakup obu urządzeń. Wtedy kocioł zgazowujący byłby podstawowym źródłem ciepła a kominek z PW działałby jako źródło ciepła gdy byłaby jakaś dodatkowa okazja do jego zapalenia (np. przyjazd gości). Mógłby też być dodatkowym źródłem ciepła na okres największych mrozów, można wtedy kupić mniejszy kocioł.

  • Mietek pisze:

    A co sądzicie o piecokominku? znalazłem taki oto artykuł, nie jest to ani kominek z płaszczem wodnym ani zwykły kominek:

    http://www.kominek.org.pl/wokol-kominka/artykul/zobacz/ekologiczny-pieco-kominek-dwa-systemy-co-w-domu.html

Dodaj komentarz