Dobry komin dla kotła grzewczego

Czy wiesz, co odpowiada za większość budowanych dziś kominów w domach? Nie są to kotły czy piece a wentylacja! Ale każde urządzenie spalające paliwa dla celów grzewczych wymaga komina. Dziś na ten temat.

Komin musi być bezpieczny. Przede wszystkim szczelny. Po drugie odporny na warunki panujące w spalinach. W przypadku kotłów kondensacyjnych musi być kwasoodporny. Kotły na paliwa stałe z kolei produkują gorące spaliny, więc komin musi być żaroodporny. Dlatego wykonuje się go na przykład z pełnej cegły albo stali żaroodpornej.

Wyprowadzenie spalin przez ścianę.
Nie każde źródło ciepła wymaga komina. Małe kotły gazowe mogą mieć spaliny odprowadzane przez ścianę. Foto: GordieMac Pics.

Komin musi zapewniać odpowiedni ciąg. Dlatego musi być wysoki. Dopiero wysokość w połączeniu z różnicą temperatur powodują powstanie ciągu kominowego. Od paleniska do wylotu nad dachem musi mieć minimum 4 metry (kocioł gazowy, kominek, kocioł na paliwo stałe) albo nawet 5 metrów (kocioł olejowy). Do tego powinien być możliwie prosty. Nie wolno zaginać go bardziej niż pod kątem 30° od pionu na odcinku 2 metrów. O żadnym zwężaniu ani poszerzaniu przekroju nie ma mowy. To też zaburza przepływ spalin i pogarsza ciąg komina. Przekrój rzecz jasna określa producent kotła.

Większość kominów budowanych jest wewnątrz budynku. Wychładzanie komina pogarsza jego ciąg. A może ono mieć miejsce, gdy komin montowany jest na zewnątrz. Kominy zewnętrzne stosuje się tylko w szczególnych przypadkach. Na przykład, gdy komin instaluje się w istniejącym budynku, którego trudno przebudować. W Warszawie można taki komin zobaczyć przy Al. Jana Pawła II, na kamienicy, która wyposażona została w nowoczesną kotłownię gazową (w miejsce wymiennika ciepłowniczego).

Oczywiście, nie każde źródło ciepła wymaga instalacji komina. Przykładowo, nie wymaga go ani pompa ciepła ani zwykły elektryczny grzejnik. Nowoczesne kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania też go nie potrzebują. O ile ich moc jest mniejsza niż 21 kW możliwe jest wyprowadzanie spalin specjalną rurą wyprowadzoną przez ścianę. Dlaczego? W takim kotle przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator, zatem ciąg kominowy nie jest potrzebny.

Dawno nie pisałem, korzystałem z zasłużonego urlopu. Wybaczcie…

Komentarze
  • mirek pisze:

    witam mam problem jak wyregulowac kocil dwufunkcyjny junkers 24 kw
    doszedlem do tego ze sa dwa zaworki regulacji minimalnej mocy i masymalnej mocy pieca i nie wiem ile obrotow powinny byc wkrecone
    bardzo prosze o pomoc
    mirek

Dodaj komentarz