Kiedy warto wybrać pompę ciepła?

Na optymalny wybór źródła ciepła dla domu wpływ ma szereg różnych czynników. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, że konkretne źródło sprawdza się najlepiej w każdym przypadku. Ale można wyodrębnić te czynniki, które zwiększają opłacalność zastosowania danego systemu grzewczego.

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić listę takich czynników, które wpływają na opłacalność wyboru pompy ciepła. Czyli odpowiedzieć, w jakich przypadkach pompa ciepła ma szansę być najlepszym systemem grzewczym dla domu.

Pompy ciepła produkują tanie ciepło, a dokładniej przepompowują ciepło z gruntu (najczęściej, ale także z powietrza lub wody) do domowej instalacji ogrzewczej, ale są drogie w zakupie i instalacji. Również gruntowy wymiennik ciepła dla pompy ciepła może być drogi, a jego odpowiedni dobór i wykonanie ma kluczowe znaczenie dla poprawnej pracy instalacji ogrzewczej.

Waterkotte heat pump

Pompa ciepła niemieckiej firmy Waterkotte zamontowana na poddaszu. Ta konkretna pompa zaopatruje dom w ciepło i ciepłą wodę użytkową. Foto: Bryn Pinzgauer.

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Poniżej lista kilku sytuacji, w których zakup i eksploatacja pompy ciepła ma większy sens, niż w innych.

1. Dom pozbawiony jest dostępu do gazociągu. Konieczność doprowadzenia do działki gazociągu może powodować znaczne podniesienie kosztu ogrzewania domu gazem. Bo oprócz zakupu całego wyposażenia kotłowni i wykonania komina (nie dotyczy kotłów, które mogą spaliny wypuszczać przez ścianę) będzie trzeba zapłacić za budowę długiego odcinka przyłącza gazowego. Ten koszt może znacząco rekompensować drogi zakup pompy ciepła.

2. Dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną i nie ma kominka. Takie założenie pozwoli wyeliminować z domu kominy, których wymurowanie nigdy nie odbywa się za darmo. Oszczędzone na murowaniu niepotrzebnych kominów pieniądze można wydać na pompę ciepła (oczywiście nie wystarczą na nią).

3. Dom budowany jest na obszarze, na którym nie można stosować ogrzewania węglowego lub na drewno. Te dwa paliwa są bardzo tanie, w sprzyjających warunkach dają ciepło nawet tańsze, niż pompa ciepła.

4. Dom wyposażony jest tylko w ogrzewanie podłogowe (nie ma grzejników). Niskotemperaturowe instalacje ogrzewcze świetnie nadają się do pomp ciepła. Zastosowanie choćby fragmentu instalacji z grzejnikami podraża koszty — albo trzeba kupować większe grzejniki, albo pompa ciepła musi dawać czynnik grzewczy o wyższej temperaturze, co pogarsza jej efektywność.

5. Dom jest na podmokłej działce, albo na działce znajduje się duży staw lub strumień. Pompy ciepła lubią wilgotne grunty, bo woda jest świetnym nośnikiem ciepła. Idealnym dolnym źródłem dla pompy ciepła byłby właśnie strumień lub duży staw, z którego można byłoby pobierać wodę i po schłodzeniu odprowadzać z powrotem, albo glikolowy wymiennik ciepła umieszczony na dnie takiego strumienia lub stawu.

Dodaj komentarz