Jak tanio ogrzać dom prądem?

Jeśli działka, na której planujesz wybudować dom jednorodzinny uzbrojona jest tylko w przyłącze elektryczne, a nie chcesz (lub nie możesz) mieć w domu kotła na paliwo stałe, ogrzewanie elektryczne prawdopodobnie będzie najlepszym i najtańszym wyborem.

Wydawać by się mogło, że ogrzewanie elektryczne jest zawsze najdroższe ze wszystkich sposobów ogrzewania domu, bo energia elektryczna jest najdroższa. Tymczasem okazuje się, że najdroższe bardzo często bywa ogrzewanie na gaz ciekły (propan, LPG) tankowany do butli ustawionych w ogrodzie, zwłaszcza w przypadku podpisania umowy na dłuższy okres z jednym dostawcą. Okazuje się też, że ogrzewanie elektryczne bywa tańsze, niż ogrzewanie na olej opałowy czy brykiet drzewny.

Kiedy ogrzewanie na prąd jest tanie?

Dom można ogrzać tanio prądem w jednym z trzech przypadków:

  • gdy dom jest bardzo dobrze ocieplony, zużywa bardzo mało ciepła, wtedy ogrzanie nawet drogą energią elektryczną nie kosztuje dużo,
  • gdy do ogrzewania wykorzystujemy tańszą energię elektryczną kupowaną w nocnej strefie taryfowej,
  • gdy energia elektryczna służy do napędzania pompy ciepła.

Te przypadki najczęściej nie występują jednocześnie, bo na przykład nie ma sensu kupować pompy ciepła dla domu dobrze ocieplonego. Zaznaczmy tylko, że dom dobrze ocieplony to w żadnym wypadku nie jest dom, który tylko spełnia minimalne wymogi dotyczące parametrów ścian, zapisane w polskich przepisach. Dobrze ocieplony jest dom pasywny.

Elektryczne ogrzewanie dobrze ocieplonego domu

Jeśli dom jest bardzo dobrze ocieplony, to nawet ogrzewanie energią elektryczną wychodzi tanio. Przykładowo, dom pasywny zużywa rocznie do ogrzania metra kwadratowego tylko 15 kWh ciepła. Nawet kupując energię elektryczną w jednostrefowej taryfie za ogrzanie tej powierzchni zapłacimy rocznie ok. 7,50 PLN. Czyli za ogrzanie domu o powierzchni 100 m² zapłacilibyśmy tylko 750 PLN za cały sezon grzewczy!

Z drugiej strony dom pasywny musi mieć naprawdę grubą izolację, o grubości sięgającej nawet 40 cm styropianu…

Ogrzewanie domu prądem z nocnej strefy taryfowej

W zależności od dostawcy energii elektrycznej, prąd kupowany w nocy kosztuje nawet mniej, niż 0,25 PLN/kWh. Jest to więc taniej, niż koszt oleju opałowego (ok. 0,30 PLN/kWh).

Aby ogrzać dom tanio prądem kupowanym w nocy konieczne jest zastosowanie elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego. Najczęściej ma ono formę elektrycznego pieca akumulacyjnego, ale niekiedy można też spotkać się z akumulacyjnym elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Ogrzewanie domu pompą ciepła, mimo że zużywa energię elektryczną, zawsze jest dość tanie. To dlatego, że pompa ciepła zużywając 1 kWh energii elektrycznej dostarcza do domu 2,5-4 kWh ciepła.

Oczywiście trzeba jeszcze uwzględnić koszt inwestycji w pompę ciepła, w zakup samego urządzenia, oraz wykonania wymiennika ciepła pod trawnikiem.

Dodaj komentarz