Jak poprawić efektywność kominka?
W dzisiejszym wpisie pozwolę sobie odpowiedzieć na pytanie czytelnika, które zostało pozostawione w komentarzu. Zależy mi na tym, by ewentualną dyskusję na temat modernizacji kominków poprawiających ich efektywność prowadzić tu, a nie tam.
Jeśli masz pytania, możesz śmiało kierować je za pomocą poczty elektronicznej, mój adres można łatwo znaleźć tu na stronie.
Pytanie brzmi:
Jakieś pomysły na usprawnienie zaisntalowanego kominka by lepiej oddawał ciepło – teraz są kratki wentylacyjne nad obudowaną rurą z komina, najlepiej nie mocno inwestycyjne, bo docelowo nie ma być to główne źródło ciepła.
W przypadku kominka zabudowanego, większość ciepła oddawana jest na drodze konwekcji. A zatem ścieżki poprawy efektywności oddawania ciepła przez kominek są dwie, albo w zasadzie trzy. Można bowiem:
- zwiększyć ilość ciepła oddawanego przez kominek powodując intensywniejszy przepływ powietrza dookoła wkład kominkowego,
- zwiększyć ilość ciepła, podnosząc temperaturę ogrzewanego przez kominek powietrza,
- zmniejszyć straty ciepła z kominka.
Straty ciepła zmniejszyć z kominka jest trudno, bo na to największy wpływ ma wkład kominkowy. A skoro mamy ograniczać koszty, to wymiana wkładu odpada.
Najprościej będzie zwiększyć ilość ciepła przepływającego przez obudowę kominka, co pozwoli dostarczyć do pokoju więcej ciepłego powietrza. W tym celu powinno wystarczyć zwiększenie powierzchni kratek w górnej i w dolnej części kominka. Aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować, niezbędne jest również, by kratki były w dolnej części obudowy. Z pytania wywnioskowałem, że być może tych otworów tam nie ma.
Ewentualnie można w takiej kratce zamontować wentylator, który jeszcze mocniej zwiększy ilość powietrza przepływającego przez obudowę. Trzeba tylko uważać, by to powietrze nie było zasysane przez górne kratki, bo nie będzie to mieć sensu.
Zwiększyć temperaturę ogrzanego powietrza można, ale nie obejdzie się bez rozbierania obudowy. Jeśli kominek nie ma mocno rozbudowanej powierzchni oddawania ciepła (czyli żeberek na obudowie wkładu), to pozostanie jedynie dołożenie na komin dodatkowego wymiennika ciepła. Można kupić takie nasadki na rurę kominową, które są w zasadzie żeberkami zwiększającymi powierzchnię oddawania ciepła. To pozwala zwiększyć ilość ciepła odbieranego przez powietrze, a także przyczynia się nieco do ograniczenia strat ciepła (spaliny będą nieco chłodniejsze) i obniżenia ciągu kominowego.