Instalacja centralnego ogrzewania

Czym jest instalacja centralnego ogrzewania? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł.

Podstawowym elementem instalacji centralnego ogrzewania jest oczywiście kocioł centralnego ogrzewania. Jest to źródło ciepła dla całej instalacji. Może być to równie dobrze inne źródło, np. kominek czy pompa ciepła. Gdy ogrzewasz swój dom ciepłem z lokalnej ciepłowni (elektrociepłowni), wtedy sercem instalacji będzie wymiennik ciepłowniczy.

Drugi istotny element to urządzenia do dostarczania ciepła do pomieszczeń. Może być to instalacja ogrzewania podłogowego albo grzejniki. Oczywiście sposobów na wykorzystanie ciepła jest znacznie więcej. W biurach przykładowo stosuje się nawiew powietrza o odpowiedniej temperaturze. Wtedy sam „grzejnik” ukryty jest jeszcze wewnątrz kanału wentylacyjnego.

W niektórych instalacjach centralnego ogrzewania konieczne jest wymuszanie przepływu czynnika grzewczego. Dzieje się to wtedy, gdy naturalna cyrkulacja nie wystarcza, by zmusić wodę do przepływania od kotła do kaloryferów. Wtedy w skład instalacji wejdzie również pompa obiegowa.

Kocioł centralnego ogrzewania - serce instalacji CO
Sercem każdej instalacji centralnego ogrzewania jest źródło ciepła. Ten konkretny nowoczesny kocioł gazowy produkuje ciepło dla wodnego ogrzewania podłogowego. Foto: Koker & Schmidt.

No i same przewody rozprowadzające wodę. Tu możliwości też jest kilka. Po pierwsze: system trójnikowy. Z kotła wychodzi wtedy jedna para przewodów. Na przewodach montowane są trójniki, którymi część wody odpływa do grzejników. Przez drugi trójnik woda chłodniejsza trafia do przewodu powrotnego i stamtąd do kotła. Po drugie: system jednorurowy. Wtedy z kotła wychodzi jeden przewód. Trafia on do pierwszego kaloryfera. Woda po schłodzeniu w pierwszym grzejniku trafia do kolejnego a na końcu wraca do kotła. To trochę archaiczny dziś system, bo uniemożliwia np. odłączanie poszczególnych grzejników. W oszczędnym domu więc nikt go nie zastosuje… Po trzecie jest jeszcze: system rozdzielaczowy. Tu z głównej pary przewodów odłączają się nitki zasilające po kilka grzejników. W przypadku jakiejś awarii lub rozszczelnienia łatwo wtedy odciąć fragment instalacji. Dlatego dziś ten sposób rozprowadzania ciepła zyskuje na popularności.

Do tego w skład instalacji centralnego ogrzewania wchodzić będą też zawory i automatyka / sterowniki (regulatory temperatury, regulatory pogodowe, termostaty, itd.).

Dodaj komentarz