Ile kosztuje 1 GJ ciepła z gazu?

Takie pytanie trafiło do mnie ostatnio:

Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje w złotych polskich 1GJ ciepła wytworzonego przez własny piec gazowy Junkers (niekondensacyjny), który ogrzewa dwa lokale w domu dwurodzinnym. Jak dotychczas nigdzie nie mogłem tego znaleźć. Będę wdzięczny za propozycje.

Odpowiedź na takie pytanie każdy w zasadzie może znaleźć sam, sięgając do swojej taryfy energetycznej. I ja postaram się tu możliwie jasno przedstawić proces obliczania tego kosztu.

W tej chwili wystarczy sięgnąć po rachunek i odnaleźć na nim koszt energii dostarczanej do nas pod postacią gazu ziemnego. Zaglądamy więc do rachunku i widzimy coś takiego:

rachunek-gaz-ziemny

W najprostszym wariancie pomijamy opłatę abonamentową i dystrybucyjną stałą, bo te płacimy co miesiąc, niezależnie od zużycia gazu (choć przy wyższym zużyciu trafimy do wyższej grupy taryfowej i będziemy płacić wyższe opłaty). Dlatego uwzględnimy tylko koszt paliwa gazowego i opłatę dystrybucyjną zmienną, czyli innymi słowy koszt jego dostarczenia do naszego przyłącza gazowego.

W przypadku powyższego rachunku, wynoszą one:

  • cena paliwa gazowego — 0,10865 zł/kWh (kilowatogodzinę) netto, czyli 0,13364 zł/kWh brutto,
  • koszt dostarczenia gazu — 0,04488 zł/kWh netto, czyli 0,05520 zł/kWh brutto.

Razem za 1 kWh energii dostarczonej pod postacią gazu ziemnego do naszego domu płacimy 0,18884 zł/kWh.

Aby sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło z kotła, musimy podzielić koszt energii przez sprawność kotła. Jeśli tę przyjmiemy na poziomie 90% (sensowna średnioroczna sprawność kotłą niekondensacyjnego), wyjdzie nam ok. 0,21 zł/kWh ciepła z gazu ziemnego (brutto).

Ponieważ 1 GJ (gigadżul) = 277,78 kWh, koszt 1 GJ wynosi 58,28 zł brutto.

To jest oczywiście pewne uproszczenie. Jeśli gaz podłączamy do domu tylko po to, by wykorzystywać go do ogrzewania, musimy w koszt ogrzewania wliczyć także wszelkie stałe opłaty. Nie da się jednak odnieść tych opłat do ceny 1 GJ czy 1 kWh, jeśli nie wiemy, ile rocznie budynek wymaga ciepła do ogrzewania. Da się to policzyć, albo sprawdzić w dotychczasowych rachunkach (np. za prąd, albo za ciepło z ciepłowni).

Takie porządniejsze obliczenia, z uwzględnieniem opłat stałych, warto przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy dopiero rozważamy przestawienie ogrzewania domu na gazowe, albo budujemy nowy dom jednorodzinny i nie wiemy jeszcze, czym go ogrzewać.

Komentarze
Dodaj komentarz