Grzejnik wpuszczony w kanał, czyli ciepło z podłogi

Autorem artykułu jest Anna Rosłaniec

Grzejniki kanałowe – ekonomiczne, dynamiczne i bardzo funkcjonalne łączą zalety ogrzewania grzejnikowego i podłogowego.

Tytuł, w tym przypadku, należy potraktować dosłownie. Ogrzewanie kanałowe nie oznacza całkowitej rezygnacji z grzejników czy diametralnej przebudowy instalacji. Jest to typ ogrzewania, w którym grzejniki, w trochę zmienionej formie, montowane są w specjalnie przygotowanych kanałach podłogowych. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń, źródło ogrzewania usytuowane na poziomie ogrzewania podłogowego i dynamikę właściwą dla tradycyjnych systemów grzejnych bazujących na kaloryferach i ich promieniowaniu czy konwekcji.

Najczęściej stosowane w przeszklonych salach wymagających dobrego maskowania elementów grzewczych – ogrzewanie kanałowe spotyka się w salonach wystawienniczych, zakładach produkcyjnych czy w obiektach sportowych i wszystkich pomieszczeniach, w których grzejnik przytwierdzony do ściany mógłby zanadto ograniczać miejsce lub widoczność.

Podobną funkcję spełnia ogrzewanie podłogowe, ale instalacja podłogowa nie jest na tyle uniwersalna, by nadawała się do wszystkich typów pomieszczeń. Kanały są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować ogrzewania podłogowego lub gdy jego montaż jest niewskazany ze względów zdrowotnych, a przeciwwskazaniami takimi są chociażby choroby kończyn dolnych: naczyniowe i stawów.

Kolejna przewaga grzejników kanałowych to oszczędność energii w okresach przejściowych, kiedy nie ma już konieczności ciągłego korzystania z instalacji grzewczej. Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużą bezwładność cieplną, co oznacza że dla uzyskania odpowiedniej temperatury potrzeba stosunkowo dużo czasu, a grzejniki kanałowe są tak skonstruowane, że przy bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła mają niewielką pojemność wodną i zazwyczaj po kilku minutach od uruchomienia instalacji osiągają pełną moc grzewczą. Równie łatwo się wychładzają.

Grzejniki kanałowe doskonale sprawdzają się jako dodatkowy element grzewczy w pomieszczeniach, które wymagają stworzenia kurtyny cieplnej (np. wiatrołapy). Stają się wtedy swoistą barierą, dzięki czemu minimalizują straty ciepła i zwiększają efektywność pracy całej instalacji.

Dla pełnego wykorzystania zalet tych grzejników należy przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad montażu.
Przede wszystkim kanał grzewczy powinien przebiegać wzdłuż przeszklonych powierzchni, ewentualnie ścian zewnętrznych, ponieważ tamtędy właśnie wnika chłód do wnętrza pomieszczeń. Zewnętrzna linia kanału powinna znaleźć się w odległości około 30 cm od ściany, a jego linia wewnętrzna – poza linią firanek i zasłon, tak by nie blokowały one przepływu ciepłego powietrza.
Kanał należy wykończyć podobnie jak całą posadzkę tj. z zachowaniem tych samych warstw izolacji i wykończeń. Innymi słowy ściany wewnętrzne kanału, w przekroju, powinny wyglądać tak, jak warstwy posadzki.
Grzejniki kanałowe należy usytuować w miejscach, w których jest jak najmniejszy ruch, zbyt dynamiczna eksploatacja może zniekształcić i uszkodzić podesty czyli kratki, którymi zabezpiecza się kanały w czasie użytkowania. Po sezonie grzewczym wanienki kanałów mogą zostać przykryte tzw. podestami posezonowymi, dopasowanymi do podłogi, spełniającymi funkcję typowych zaślepek.


Ciepło w domu
Teksty na strony


Komentarz autora bloga efektywne-ogrzewanie.pl

Nienajpiękniejszy grzejnik kanałowy
Foto: programwitch, na licencji Creative Commons.

Grzejniki kanałowe spotyka się w Polsce jeszcze dość rzadko. Póki co jesteśmy niewolnikami tradycyjnych grzejników, montowanych na ścianach, we wnękach pod parapetami. Ogrzewanie podłogowe, choć bardzo fajne, instalowane jest przez inwestorów znacznie rzadziej. Może są względem niego niespecjalnie ufni? Grzejniki kanałowe łączą w sobie zalety i wady obydwu tych sposobów przekazywania ciepła z gorącej wody w instalacji do powietrza w domu.

W typowym domu grzejniki kanałowe nie mają sensu istnienia. Najczęściej znajdują więc miejsce tam, gdzie zwykłe grzejniki nie dadzą się zainstalować — pod dużymi oknami i przeszkleniami na całą wysokość ściany. Czyli na przykład pod drzwiami balkonowymi. Zwłaszcza rozsuwane drzwi balkonowe są kłopotliwe z punktu widzenia ogrzewania, bo zajmują bardzo dużą szerokość ściany i często nie ma obok nich miejsca do zainstalowania odpowiednio dużego, tradycyjnego grzejnika.

Taki rodzaj ogrzewania wymaga, niestety, instalacji grzewczej o wysokich parametrach. Połączyć go więc z tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym jest równie trudno, jak instalacji ze zwykłymi kaloryferami.

Dodaj komentarz