Gazowe pompy ciepła

Tradycyjna pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym. Elementem wykonawczym jest w niej sprężarka, zasilana energią elektryczną. Zużywają ją również pompy obiegowe. Tymczasem okazuje się, że można już kupić pompy ciepła, dla których paliwem jest gaz.

I nie mam tu na myśli pomp ciepła działających podobnie jak chłodziarki absorpcyjne. Chłodziarka absorpcyjna to taka lodówka, zasilana nie prądem a na przykład gazem. Jest tam palnik, absorpcja i desorpcja. Nie ma sprężarki. Nie czuję się jednak na siłach by wytłumaczyć tu jak takie urządzenie działa. Są one w każdym razie stosowane np. w samochodach kempingowych. Chodzi mi o pompę ciepła ze sprężarką, ale spalającą gaz ziemny i płynny.

Te pompy ciepła napędzane są nie silnikiem elektrycznym a silnikiem spalinowym. I to właśnie ten silnik spalinowy zasilany jest gazem ziemnym albo ciekłym.

Jeśli koszt gazu wynosi 1,5 PLN/m3, energia uzyskiwana z takiej pompy ciepła kosztuje 0,1 PLN/kWh. Współczynnik wydajności wynosi 5, z jednej jednostki energii wprowadzonej do urządzenia w gazie otrzymujemy 5 jednostek energii cieplnej. Maksymalna temperatura zasilania wodą wynosi 60°C, więcej niż w przypadku elektrycznych pomp ciepła. Nawet najmniejsza pompa w ciągu godziny może przygotować prawie 1 m3 wody w tej temperaturze, nie ma więc konieczności korzystania z zasobników wody.

Urządzenia tego typu są porównywalne cenowo z elektrycznymi pompami ciepła. Nie ma tu potrzeby wiercenia studni na wymiennik ciepła czy jego zakopywanie w gruncie. Automatyka pozwala na regulację temperatury każdego pokoju z osobna, w funkcji czasu, z różnymi nastawami na wszystkie 7 dni tygodnia.

Urządzenia te produkuje firma AISIN z grupy Toyota, silnik został przygotowany od podstaw, nie przystosowywano do tego celu istniejącego silnika samochodowego. W Polsce dystrybucją tych urządzeń zajmuje się ATMOPOMIAR sp. z o.o..

Komentarze
  • Beata pisze:

    Panie Krzysztofie,

    bardzo dziekuje za przekazane wiadomosci. Teraz wiem, no z pewnoscia nie wszystko, ale zrozumialam zasade dzialania i na co mam zwracac uwage.
    Serdecznie pozdrawiam i zycze sobie i innym czytelnikom wiecej takich stron.

  • PompyC11 pisze:

    Wspomniane absorpcyjne pompy ciepła napędzane są ciepłem – może to być właśnie ciepło z palnika gazowego. Urządzenie takie nie ma w swojej budowie sprężarki, zamiast niej zastosowany jest układ naczyń – warnik, absorber, element rozprężający i pompa roztworu. Taka budowa pozwala realizować pracę układu chłodniczego bez sprężania w sprężarce i część napędowa przypomina bimbrownik. Podczas dostarczania ciepła za pomocą palnika z mieszaniny czynnik/substancja pochłaniająca uwalnia się czynnik chłodniczy, który realizuje obieg chłodniczy (pozyskuje energie odnawialną jak w pompie sprężarkowej). Czynnik chłodniczy np. amoniak realizuje typowy układ chłodniczy (jak w sprężarkowej pompie ciepła – z efektem chłodzenia i grzania), natomiast drugi płyn np. woda, zapewnia pracę napędowego układu absorpcyjnego. W momencie ponownego łączenia się amoniaku i wody wytwarza się ciepło, które również wykorzystane jest do ogrzewania. Tego typu urządzenia osiągają sprawność do 165% – czyli o około 60 % większą od kotłów kondensacyjnych (te dodatkowe procenty to nasz zysk – pozyskany z energii odnawialnej – oznacza, że na każde wydane 100 zł na gaz otrzymujemy ciepło warte 165 zł).
    Więcej informacji można znaleźć w sieci np:
    http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4619&cms=325

Dodaj komentarz