Dobór ogrzewania do projektu

We jednym z zeszłorocznych numerów czasopisma Własny Dom okazał się artykuł z cyklu „10 kroków do własnego domu”, w którym do domu Honoratka dobierano systemy grzewcze. Artykuł jest ciekawy, choć dziś już nieco przeterminowany ze względu na zmiany cen samych urządzeń no i nośników energii.

Można byłoby też poświęcić więcej czasu na przejrzenie różnych źródeł ciepła na różne paliwa, bo autorka ograniczyła przegląd do dwufunkcyjnych kotłów gazowych i kominków z płaszczem wodnym i DGP.

Artykuł zaczyna się od informacji, że podstawowym dylematem, przed którym stanie inwestor, jest wybór odpowiedniego paliwa. To oczywiście prawda, skoro więc tak, dlaczego w artykule ograniczono się do kotłów centralnego ogrzewania zasilanych gazem? Fakt, gaz ziemny to najpopularniejsze w Polsce paliwo do centralnego ogrzewania, ale wcale nie jest wszędzie dostępne. I każdy kolejny dom budowany coraz dalej od istniejących osiedli czy większych miejscowości będzie mieć kłopot z podłączeniem się do takiego paliwa ze względu na brak sieci gazowej w okolicy… W takiej sytuacji inwestor sięgnie po gaz ciekły, olej opałowy, albo wręcz paliwa stałe (np. węgiel albo drewno).

Dwufunkcyjne kotły gazowe

W artykule porównanie dwufunkcyjnych kotłów gazowych ogranicza się do pięciu modeli pochodzących od dwóch firm (dwa kotły Clas firmy Ariston i trzy kotły Vitodens firmy Viessman). Dobrze chociaż, że są to urządzenia z różnych półek i z różnymi funkcjami:

  • z zamkniętą i otwartą komorą spalania,
  • produkujące ciepłą wodę użytkową poprzez wymiennik ciepła, z możliwością podłączenia zasobnika, z przepływowym ogrzewaniem ciepłej wody, z wbudowanym zasobnikiem i wymiennikiem ciepła lub z wbudowanym zasobnikiem pojemnościowym,
  • kondensacyjne lub nie.

Cena tych kotłów zawiera się w zakresie 3 000 (Aristo Clas 24 CF) — 18 000 PLN netto (Viessman Vitodens typ 343). Ceny zeszłoroczne, rzecz jasna…

Podgrzewacze wody

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej często wiąże się z ogrzewaniem i realizowane jest przez jedno i to samo urządzenie. Oprócz wspomnianych powyżej kotłów gazowych, w artykule wymieniono kilka urządzeń do podgrzewania wody:

  • pojemnościowy podgrzewacz gazowy Ariston SGA 80 na gaz ziemny lub ciekły, o mocy 4,45 kW za 1 1o0 PLN netto, o pojemności zbiornika 80 l,
  • pojemnościowy podgrzewacz elektryczny (terma) Ariston Super Glass 50, o mocy 1,5 kW za 410 PLN netto, o pojemności zbiornika 50 l,
  • przepływowy gazowy podgrzewacz Ariston Compact Electronic o mocy 7-17,4 kW i wydajności 10 litrów na minutę przy podgrzewaniu o 25°C, za 1 030 PLN netto.

Kominki

O kominkach pisałem tu już wiele, wiele też artykułów na ich temat pojawia się w branżowej prasie. W końcu wielu ludzi zamierza się nimi dogrzewać, albo montuje je sobie w domach po prostu dlatego, że są atrakcyjne wizualnie.

W artykule opisano trzy kominki z płaszczem wodnym i dwa kominki z dystrybucją gorącego powietrza. Przedział cenowy, w którym mieszczą się te urządzenia, to 4 000 – 7 000 PLN netto. Opisywane urządzenia to:

  • Hajduk Volcano Wh o mocy 19 kW z płaszczem wodnym,
  • CTM Termokominek TKP 12AC effe o mocy 12 kW z płaszczem wodnym,
  • Edilkamin Idro 50 o mocy 21 kW z płaszczem wodnym,
  • Hajduk Volcano 2P o mocy 12 kW z dwupłaszczową konstrukcją stalowo-szamotową do DGP,
  • Austroflamm Thetis o mocy 10 kW, dwupłaszczowy, do DGP.

Co mi się w tym zestawieniu nie podoba, to podawanie powierzchni, jaką mogą obsłużyć poszczególne kominki. Zapewne te liczby były zaczerpnięte wprost od producentów, bo są kompletnie niemiarodajne. Jakim cudem dla powierzchni 420 m² mogą być dobre zarówno kominek DGP o mocy 10 kW jak i kominek z płaszczem o mocy 21 kW?! Takie podejście mi się nie podoba, bo w przypadku doboru jakiegokolwiek systemu grzewczego do istniejącego lub planowanego budynku trzeba w pierwszej kolejności obliczyć straty ciepła z budynku i następnie do tych strat dopasować wydajność systemu grzewczego!

Dodaj komentarz