Jak za darmo ogrzać dom?
Wiadomo, że im ogrzewanie tańsze, tym lepiej. Dlatego może warto byłoby spróbować wykorzystać metody na darmowe ogrzewanie domu? Czy możliwe jest ogrzewanie domu bez ponoszenia na to jakichkolwiek kosztów?
Może zacznę od odpowiedzi na drugie pytanie. Możliwe jest zbudowanie bardzo dobrze ocieplonego budynku, którego zapotrzebowanie na ciepła do ogrzewania będzie znikome. Mam tu na myśli np. dom zgodny ze standardem budynku pasywnego. Dobre ocieplenie ścian i odzysk ciepła z wentylacji pozwala zatrzymać wewnątrz budynku olbrzymią część ciepła, ale nawet budynek tego typu wymaga dostarczenia go z zewnątrz. Szczęśliwie część tego ciepła daje się dostarczyć z zewnątrz za darmo.
Budynek w standardzie domu pasywnego do ogrzewania wymaga nie więcej niż 15 kWh/m² energii dostarczonej z konwencjonalnych źródeł ciepła rocznie. I często to ciepło dostarcza się do pomieszczeń za pomocą dystrybucji ciepłego powietrza, a wytwarza się je z wykorzystaniem energii elektrycznej w centrali wentylacyjnej.
Ogrzewanie energią słoneczną
Jak zatem dom pasywny pozyskuje ciepło do ogrzewania? W zdecydowanej większości przez duże okna na południowej elewacji.
Ogrzewanie słoneczne pozwala pozyskiwać dużą część energii potrzebnej do ogrzania domu pasywnego. Ale nie oznacza to wcale, że stosowane może być jedynie w tego typu budynkach. Bo praktycznie każdy można ogrzewać za pomocą energii słonecznej, jeśli tylko jest on w miejscu nasłonecznionym zimą. W tym celu wystarczy na południowej elewacji umieścić duże okna, kolektory słoneczne (powietrzne) albo zmodernizować ścianę przebudowując ją na ścianę Trombe’a.
Ogrzewanie odpadowym ciepłem
W każdym domu mieszkalnym są dziesiątki mniejszych i większych źródeł ciepła. Są to urządzenia, które służą nam zazwyczaj do zupełnie innych celów, a przy okazji wytwarzają ciepło. Ale nie tylko te urządzenia mam na myśli, bo ciepło wytwarzają:
- mieszkańcy domu (mam na myśli nasze ciała),
- zwierzęta domowe,
- oświetlenie — zwłaszcza żarówki, świetlówki kompaktowe i żarówki LED nieco mniej,
- sprzęt AGD — lodówki, zmywarki, miksery, itd.,
- źródła ciepłej wody użytkowej (zarówno w trakcie pracy, na drodze strat ciepła, ale też sama ciepła woda w wannie stygnie ogrzewając łazienkę),
- sprzęt elektroniczny i komputery — w szczególności ciepło wytwarzają zasilacze różnego rodzaju.
Dlatego czasem przy uruchomieniu nowoczesnego (czyt. prądożernego) komputera odczujemy w pokoju zwiększenie temperatury.