Czy jesteś gotów na sezon grzewczy 2009/2010?

Zaczął się wrzesień. Dzieci wróciły do szkół a dorośli po urlopach do pracy. Robi się coraz ciemniej i zimniej. Dzieci powinny skupiać czas na nauce a dorośli — powinni upewnić się, że ich dom jest przygotowany do zimy.

Oto podręczna check-lista rzeczy do sprawdzenia.

Czy masz zapas paliwa na zimę?

Bez względu na to, co jest źródłem ogrzewania dla Twojego domu, kocioł czy piec grzewczy, musisz mieć zapas energii do jego zasilenia. To oczywiście nie dotyczy tych źródeł ciepła, które paliwo czy energię pobierają na bieżąco z sieci, takich jak gazowe kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, napędzanych energią elektryczną.

Jeśli masz w domu ogrzewanie olejowe, albo zbiornik na gaz ciekły, upewnij się, że masz w zbiornikach możliwie dużo paliwa. To ma znaczenie w sumie tylko wtedy, gdy płacisz z góry za całe tankowanie zbiornika. Przy zawieraniu umowy na dostawę takiego paliwa niekiedy jest możliwość rozliczania się na podstawie bieżącego zużycia. Jeśli rozliczasz się właśnie w taki sposób, tj. według wskazań zainstalowanego na zbiorniku licznika, nie musisz się niczym przejmować. Jeśli płacisz za każde tankowanie, warto kupować paliwo wtedy, gdy jest najtańsze. Teraz, gdy zaczyna się jesień, powinno już tylko drożeć. Uważam, że to ostatni dobry moment, by zatankować zbiorniki!

Jeśli korzystasz z kotła na paliwo stałe, np. ekogroszek czy drewno, możesz teraz jeszcze poświęcić trochę czasu by znaleźć wszystkich lokalnych dostawców tych paliw (choćby w internecie) i odwiedzić ich, albo przynajmniej do nich zadzwonić. To pozwoli Ci na porównanie cen i kupienie opału tam, gdzie będzie rozsądnie tani (podejrzana powinna być zbyt niska cena, która mogłaby sugerować np. oszustwa na wadze sprzedawanego opału). Później, gdy Ci paliwa do ogrzewania zabraknie, nie będziesz mieć czasu na rozglądanie się po okolicy w poszukiwaniu najlepszej oferty.

Czy Twój kocioł działa poprawnie?

Większość źródeł ciepła wykorzystywanych w domach jednorodzinnych wymaga dokonania okresowego przeglądu. Czasem po zatankowaniu nowego zbiornika paliwa trzeba też wyregulować palniki w kotle. Może to dobra pora by zamówić do domu wizytę serwisanta, który tego przeglądu dokona? A może warto byłoby zrobić go przynajmniej własnoręcznie?

Proponuję któregoś wieczora rozpalić w kotle i sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie — podajnik, palnik, regulacja temperatury, pompa obiegowa instalacji centralnego ogrzewania, itd.

Czy instalacja nie ma jakiś usterek?

Przy okazji testowego rozpalenia kotła warto sprawdzić całą resztę instalacji centralnego ogrzewania. O pompie już wspomniałem, przy okazji warto upewnić się, czy nigdzie nie ma żadnych wycieków, a także odpowietrzyć grzejniki. Warto też zobaczyć, czy termostaty grzejnikowe funkcjonują poprawnie. Może trzeba uzupełnić ubytki wody w instalacji?

Czy dom nie traci zbyt dużo ciepła?

Przed nastaniem zimy warto sprawdzić, czy dom nie będzie tracić zbyt dużo ciepła. Nie spodziewam się, by częstym był przypadek pogorszenia się izolacji cieplnej ścian (chyba, że ktoś ocieplił je wełną mineralną i jakimś cudem udało mu się doprowadzić do jej zawilgocenia). Mam tu na myśli raczej okna, drzwi i wentylację. Okna i drzwi mają czasem tendencję do wykrzywiania się, przez co gorzej przylegają do uszczelek i przepuszczają zimne powietrze do wnętrza domu. Czasem wystarczy regulacja zawiasów, czasem trzeba wymienić uszczelki na grubsze.

Warto przyjrzeć się wentylacji. Mam tu na myśli przede wszystkim kuchenny okap i łazienkowy wentylator. Czy po włączeniu jednego z tych urządzeń drugim kanałem wentylacyjnym nie napływa do domu powietrze z zewnątrz? Jeśli tak, zimą będziesz tą drogą tracić ciepłe powietrze i wciągać do wnętrza zimne. Oczywiście, wyciąganie na zewnątrz domu zużytego powietrza (wilgoci z łazienki czy zapachu smażonych frytek z kuchni) wymaga wpuszczania powietrza z zewnątrz. Tyle tylko, że nie powinno ono wpływać tam, gdzie temperatura powinna być najwyższa, czyli do łazienki, bo będzie ją bardzo szybko wychładzać. Może warto zamontować na obydwu wentylatorach żaluzje zabezpieczające przed wystąpieniem odwrotnego ciągu powietrza.

Małe inwestycje?

Może warto kupić do sypialni grubsze zasłony, które zmniejszą straty ciepła przez okna? Albo programowalne termostaty do kaloryferów?

Dodaj komentarz