Co zrobić, by kominek działał optymalnie?

W dziś budowanych domach bardzo często montuje się kominki. Stają się centralnym punktem salonu, piękną dekoracją, przy której można spędzać przyjemnie długie zimowe wieczory. Ale często kominki są budowane również z myślą o tym, by wykorzystać je do ogrzewania. Jako podstawowe źródło ciepła (rzadziej), albo jako źródło uzupełniające, które ma zachwycać efektami wizualnymi i dostarczać taniego ciepła.

Aby kominek mógł działać optymalnie, trzeba spełnić kilka warunków. I to bez względu na to, czy jest to kominek powietrzny, czy kominek z płaszczem wodnym. Oto one.

1. Właściwe paliwo

O tym pisałem już kiedyś osobny artykuł, więc nie będę się teraz rozpisywać. Drewno do kominka musi być wysuszone. Dobrze jest kupić je rok lub dwa lata wcześniej przed spaleniem, niech sobie spokojnie stoi na świeżym powietrzu i schnie.

2. Doprowadzenie powietrza do spalania

Kominek do podtrzymania procesu spalania potrzebuje olbrzymich ilości powietrza. A jeśli to spalanie ma być efektywne, tj. paliwo ma się spalać najlepiej jak to możliwe, tego powietrza musi być jeszcze więcej.

Z tego względu dławienie pracy kominka ograniczaniem dostarczania powietrza może wcale nie zmniejszać zauważalnie zużycia paliwa. Kominek będzie dymić, co wiąże się z odprowadzaniem do kominka palnych substancji smolistych, które oblepiają komin i wraz z sadzą mogą spowodować jego pożar.

Dobrze prowadzone spalanie w kominku powoduje, że dym z komina jest niewidoczny. To jest sygnał o tym, że wszystko, co można było spalić, zostało spalone.

Warto zainstalować przewód doprowadzający powietrze do spalania, aby nie czerpać ciepłego powietrza z wnętrza domu, narażając go na wyziębienie.

3. Dobry ciąg kominowy

Bez dobrego ciągu kominowego nie ma mowy o tym, by kominek mógł dobrze funkcjonować. To ciąg kominowy odpowiada za to, że produkty spalania są usuwane z kominka przez komin i zastępowane świeżym, bogatym w tlen powietrzem.

Z tym trudno cokolwiek zrobić gdy dom jest już wybudowany, ale można zawsze zamontować na kominie nasadę poprawiającą ciąg.

4. Odpowiedni sposób palenia

O tym, że trzeba palić w kominku doprowadzając do niego dużo powietrza, już tu wspominałem.

A jak osiągnąć zatem długą stałopalność, czyli długi czas między jednym załadunkiem paliwa a drugim? Można próbować np. spalania od góry, tj. rozłożyć kilka warstw opału i zapalić górną. Wraz z upływem czasu ogień będzie przesuwać się niżej, efektywnie konsumując wszystkie palne składniki drewna.

Jakiś czas temu napisałem tu artykuł omawiający ten temat z innego punktu widzenia. Polecam go również Twojej uwadze.

Dodaj komentarz