Centralne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe dostarcza ciepło przez wymiennik umieszczony pod podłogą. Można zamówić je też w wersji elektrycznej. W takim przypadku pod podłogą umieszcza się przewody lub maty grzejne (zdarzają się ogrzewania wykonane w wersji akumulacyjnej). Ale współpracować z kotłem takie ogrzewanie naturalnie nie może. Dlatego mowa w tym tekście będzie o wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Zalety ogrzewania podłogowego są dwie. Obydwie związane z oddawaniem ciepła przez podłogę. Po pierwsze nie ma konieczności instalacji grzejników. Dzięki temu do wykorzystania mamy więcej ścian. Na dodatkowym kawałku można postawić szafkę lub cokolwiek innego. Ciepło w przyjemny sposób dociera do nas od podłogi. Druga korzyść to możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Ludziom jest najzimniej zawsze w stopy. Z tego względu właśnie od stóp przyjemnie jest się ogrzewać. W głowę może być chłodniej. Ogrzewanie podłogowe bez utraty komfortu cieplnego na obniżenie temperatury w pokoju. Przy zwykłych grzejnikach powinno być to około 22°C, przy ogrzewaniu podłogowym może być o kilka stopni mniej. A i tak będzie nam ciepło. To z kolei powoduje dwie oszczędności.
Po pierwsze oszczędza się na kosztach ogrzewania. Im cieplej w pokoju, tym większe straty ciepła. Tym więcej paliwa trzeba zużyć, by to ciepło dostarczyć. Obniżając temperaturę obniżamy straty. Obniżamy koszty ogrzewania. Ponoć nawet o kilkadziesiąt procent.
Po drugie oszczędza się na sprzątaniu. Niższa temperatura oddawania ciepła to mniej ruchów powietrza w pokoju. Wokół gorącego grzejnika zawsze tworzą się prądy powietrzne. Zasysają one kurz z podłogi i rozsiewają po całym pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania podłogowego nie jest aż tak tragicznie. Pokój kurzy się więc wolniej. To oszczędność czasu na sprzątanie i większy komfort dla alergików.

Centralne ogrzewanie podłogowe doskonale spisuje się z kotłem kondensacyjnym. Powierzchnia podłogi jest większa niż powierzchnia grzejnika. Z tego względu tę samą ilość ciepła można dostarczyć przy chłodniejszym czynniku grzewczym. Ustaliliśmy już, że temperatura w pokoju może być też niższa. Skoro tak, woda w ogrzewaniu podłogowym może być znacznie chłodniejsza niż w grzejnikach. Chłodniejsza woda w kotle pozwala mocniej schłodzić spaliny. I dlatego właśnie tak dobrze ogrzewanie podłogowe współpracuje z kotłami kondensacyjnymi. One schładzają spaliny tak, że skrapla się z nich para wodna. Dzięki temu mają sprawność powyżej 100%. To kolejna możliwa do uzyskania oszczędność.

Największe oszczędności uzyskuje się przy zastosowaniu pomp ciepła. One też produkują czynnik grzewczy o niskiej temperaturze. Dlatego powinny być podłączane do ogrzewania podłogowego. To już temat na zupełnie inny artykuł…

Dodaj komentarz